Tuż po godz. 7.30 kolumna z samochodem papieskim pojawiła się przed budynkiem, w którym znajduje się Klinika Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Papież rozmawiał chwilę z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i lekarzami, którzy zajmują się kard. Macharskim. Przed budynkiem szpitala czekali na Franciszka dyrekcja i pracownicy. Pracownicy szpitala śpiewali papieżowi Abba Ojcze i pożegnali go oklaskami. Wizyta w szpitalu trwała ok. 10 minut.

Kard. Franciszek Macharski przebywa w szpitalu od 12 czerwca. Stracił przytomność i upadł przy wychodzeniu z mieszkania na spacer. Kilka dni później przeszedł udany zabieg stabilizacji części potyliczno-szyjnej kręgosłupa. Kardynał początkowo był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej, został z niej wybudzony, ale do tej pory nie odzyskał przytomności.

89-letni kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła.


Kardynał Franciszek Macharski poznał orędzie Bożego Miłosierdzia w 1938 roku, gdy miał zaledwie jedenaście lat. W jego ręce wpadł wówczas obrazek z reprodukcją wizerunku Jezusa Miłosiernego pędzla Eugeniusza Kazimirowskiego, z tekstem Koronki do Miłosierdzia Bożego. Był to obrazek wydrukowany w Krakowie w 1937 roku, jeszcze za życia siostry Faustyny.  „Jezu ufam Tobie. Nie miałem wątpliwości, że te słowa poprowadzą mnie przez życie, nie miałem i później – że kształtują moje kapłaństwo” – wyznał.

Ks. Franciszek Macharski co najmniej dwa razy w miesiącu jeździł do Łagiewnik – 25. – w dzień, urodzin siostry Faustyny  i 5. – w dzień, kiedy zmarła i był to jego kult osobisty.  Kiedy został arcybiskupem krakowskim po wyborze Karola Wojtyły papieża, jako pierwszy w świecie biskup obrał za swoją dewizę słowa „Jezu, ufam Tobie”. W kolejnych latach czuwał nad przebiegiem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego siostry Faustyny, przyczynił się także do rozbudowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W 1985 roku, za zgodą Jana Pawła II postanowił, że w archidiecezji krakowskiej w pierwszą niedzielę po Wielkanocy oddawana będzie cześć Miłosierdziu Bożemu. „Z nikim i niczym nieporównywalne nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego decyduje o losach świata, o losach ludzkości” – mówił.

Kardynał Franciszek Macharski wielokrotnie doświadczał choroby i cierpienia. W tym odnajdował podobieństwo do siostry Faustyny, która chora na gruźlicę, przebywała łącznie ponad osiem miesięcy w ówczesnych Miejskich Zakładach Sanitarnych, obecnie Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Tam rozpoczęła modlitwę za konających i zapisała wiele ważnych stron „Dzienniczka”. To właśnie w szpitalu, sama chora i pośród chorych, doświadczała Miłosierdzia Bożego. Teraz podobnie doświadczenie jest udziałem kardynała Franciszka Macharskiego.

Marzena Florkowska,PAP/wm

Partnerzy Radia Kraków podczas ŚDM:
 
Partner główny:
 
Partner: