Pierwsze badania nad opracowaniem płyty CD rozpoczęła w 1974 roku firma Philips, równolegle z koncernem Sony, który już w 1977 roku jako pierwszy publicznie zaprezentował cyfrową płytę audio wykorzystującą mechanizm nagrywania i odczytu optycznego. Obie firmy podpisały porozumienie o współpracy. Wykorzystały rozwiązanie wymyślone już w 1966 roku i opatentowane w 1970 roku przez Jamesa Russella, amerykańskiego wynalazcę, który odkrył możliwość nagrywania cyfrowych informacji na przezroczystej folii oświetlanej od tyłu lampami halogenowymi wysokiej mocy. Pierwsze prototypowe płyty zostały zaprezentowane w marcu 1979 roku. Trzy lata później miała miejsce premiera płyty CD.

- Płyty CD oferowały niezrównaną jakość dźwięku, dynamikę, były nieporównywalnie wygodniejsze w eksploatacji, nie trzeba było dbać o wyważenie igły gramofonu. Po prostu wsadzało się płytę do odtwarzacza i ona grała. I grała z taką jakością, jakiej gramofon nie oferował

- opowiada Jarosław Górski z działu techniki Radia Kraków.

Pierwsze płyty i odtwarzacze CD, zwane dyskofonami, zostały wprowadzone do sprzedaży w Japonii we wrześniu 1982 roku. W Stanach Zjednoczonych i Europie pojawiły się w marcu 1983 roku. Pierwszą testową płytą było nagranie jednej z symfonii Richarda Straussa. Pierwszym albumem muzycznym, który wydano na płycie kompaktowej był The Visitors zespołu ABBA.

Pierwszą polską płytę kompaktową wydała wytwórnia Wifon w styczniu 1988 roku. Dysk zawierał nagrania koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina i Józefa Wieniawskiego. Mimo popularności muzyki cyfrowej i serwisów internetowych oferujących muzykę Płyta CD nie zostanie wyparta, tak jak sama nie wyparła płyt winylowych i kaset magnetofonowych - ocenia Tomasz Buszewski - szef redakcji muzycznej radia Kraków.

Patrząc nawet na sprzedaż płyt CD na całym świecie w ubiegłym roku, agencja RIAA odnotowała, która monitoruje rynek muzyczny, odnotowała wzrost sprzedaży płyt CD największy od bodaj 20 lat, więc myślę. Ze płyta CD pozostanie z nami. Ciągle kupujemy płyty. W Polsce ten wzrost w ubiegłym troku też został odnotowany.

Co więcej redakcja muzyczna oprócz propozycji utworów przysyłanych pocztą elektroniczną otrzymuje ciągle właśnie płyty z nagraniami zespołów i wykonawców którzy chcą istnieć na rynku muzycznym.

Pierwsze odtwarzacze płyt z danymi to natomiast rok 1994.

Płyta jako nośnik danych jest coraz mniej popularna - tutaj z sukcesem wypierają ją przenośne pamięci, dyski twarde ogromnej pojemności i tak zwane Chmury danych.

Znamienny jest też fakt że większość obecnie sprzedawanych laptopów stacji dysków CD już nie posiada.

Trwałość płyt szacowano na kilkaset lat. Dla pierwszych płyt te szacunki były prawdziwe - ówczesne płyty były na prawdę dobrej jakości.

Jeszcze ciekawostka - długość spirali z zapisanymi danymi na typowej płycie to ok. 5,5 km na płycie DWD 11 i pół.