Bon dla nauczyciela- kogo obowiązuje?

Bon na zakup laptopa dla nauczyciela obowiązuje nauczycieli pracujących w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych, publicznych szkołach artystycznych i niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia szkoły publicznej. Na bon mogą liczyć wychowawcy pracownicy pedagogiczni. Ustawa jasno określa, jakie parametry musi mieć zakupiony w ramach bonu laptop. Musi on posiadać wysoką wydajność, pamięć RAM minimum 8GB, dysk SSD o pojemności minimum 128 GB, a także co najmniej dwa złącza komunikacyjne, w tym złącze umożliwiające podłączenie wideo oraz zasilacz sieciowy przystosowany do polskiego systemu energetycznego. Laptop musi mieć WiFi co najmniej 5-tej wersji, a także ekran o przekątnej minimum 13 cali i rozdzielczości FHD. Bon na laptop dla nauczyciela zapewnia także pakiet udogodnień, w tym 64-bitowy system operacyjny w polskiej wersji językowej, wizualny edytor tekstu czy arkusz kalkulacyjny i aplikację do tworzenia prezentacji. 

Bon na zakup laptopa- jak go wykorzystać?

Zarówno nauczyciele publicznych szkół podstawowych, jak i wykładowcy w niepublicznych szkołach podstawowych, publicznych szkołach artystycznych, niepublicznych szkołach artystycznych muszą złożyć wniosek do organu prowadzącego o wydanie bonu na zakup laptopa. Termin na złożenie wniosku to 30 dni od dat zawartych w rozporządzeniu. Wychowawcy i nauczyciele publicznych szkół podstawowych muszą złożyć wniosek d 10 listopada 2023 roku. Wychowawcy i nauczyciele niepublicznych szkół podstawowych- do 11 listopada 2023 roku. Wychowawcy i nauczyciele publicznych i niepublicznych szkół artystycznych wniosek składają do 12 listopada 2023 roku, natomiast inni pracownicy pedagogiczni- do 13 listopada 2023 roku. Każdy wniosek musi zawierać imię/imiona i nazwisko nauczyciela, jego numer PESEL, a także numer kontaktowy i adres poczty elektronicznej. 

Aby skorzystać z bonu na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego, należy z oferty sklepu wybrać jeden z laptopów spełniających określone wymagania, a następnie wykorzystać bon. Należy pamiętać, że bon służy wyłącznie do zakupu laptopa, który ma pomóc w pełnieniu obowiązków zawodowych. Ministerstwo cyfryzacji nie zezwala na sprzedaż kupionego w ramach bonu laptopa przez okres 5 lat, a kwota bonu (2500zł) nie może zostać wymieniona na gotówkę.