Budowa domu - podstawowa kwestia, o którą trzeba zadbać 

Osobom, które nigdy nie załatwiały tego typu formalności, może wydawać się, że do wybudowania domu wcale nie trzeba często odwiedzać urzędów. Niestety, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej, ponieważ liczba formalności do przeprowadzenia jest całkiem spora. Jednym z najważniejszych kroków, który muszą wykonać wszystkie osoby planujące wybudowanie domu, jest oczywiście zakupienie działki. Tę decyzję trzeba bardzo dobrze przemyśleć, ponieważ ma ona wpływ na wiele kwestii związanych z możliwością wykorzystywania danego terenu do poszczególnych celów. 

Wszystkie szczegółowe wytyczne dotyczące możliwości budowania domów na różnego rodzaju gruntach są wskazane w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zanim zdecydujemy się na zakupienie jakiejkolwiek działki, warto zweryfikować, czy znajduje się ona na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Informację na ten temat można uzyskać w urzędzie gminy właściwym dla lokalizacji danej działki. W przypadku, gdy tai plan obowiązuje, możemy przystąpić do sprawdzenia, czy na konkretnym terenie możliwe jest budowanie mieszkań i domów jednorodzinnych. W przypadku, gdy w danej lokalizacji plan zagospodarowania przestrzennego nie obowiązuje, wówczas naszym obowiązkiem będzie skierowanie do wójta lub prezydenta wniosku z prośbą o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. 

Projekt budowlany

Aby cała inwestycja przebiegła zgodnie z planem i bez jakichkolwiek problemów czy opóźnień, warto wcześniej zadbać także o stworzenie projektu naszego wymarzonego domu. Najlepiej jest w tym względzie zdecydować się na wsparcie renomowanego studia projektowego - wówczas będziemy mieli pewność, iż za stworzenie tego dokumentu będzie odpowiadała osoba mająca szeroką wiedzę oraz doświadczenie, a cały projekt w pełni będzie dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. 

Wybór firmy odpowiedzialnej za wybudowanie domu 

Zdecydowanie najważniejsza jest decyzja dotycząca wyboru firmy, która będzie odpowiadała za realizację inwestycji. Mimo iż obecnie firm tego typu jest bardzo dużo, znalezienie takiej, która zapewni profesjonalizm na najwyższym poziomie, nie zawsze jest takie proste. Na szczęście, obecnie istnieją specjalne portale internetowe, na których ogłaszać mogą się wyłącznie sprawdzone, renomowane przedsiębiorstwa zajmujące się budową domów. Jednym z takich portali jest Oferteo. Z szeroką listą firm budujących domy w Krakowie można zapoznać się wchodząc na https://www.oferteo.pl/firmy-budujace-domy/krakow.