Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jak zadbać o skórę zimą? Porady eksperta medycyny estetycznej

Hu Hu ha, nasza zima zła

Fot. depositphotos.com

Zima, ze swoim charakterystycznym klimatem, stawia przed nami zadanie niełatwe – zadbać o skórę, która jest codziennie wystawiana na działanie wielu czynników mogących negatywnie wpływać na jej stan. Niskie temperatury, często towarzyszące tej porze roku, prowadzą do zwężenia naczyń krwionośnych, co z kolei może skutkować słabszym ukrwieniem i odżywieniem skóry. Dodatkowo, chłodne, wietrzne dni przyczyniają się do szybszego odparowywania wilgoci z jej powierzchni, co nasila problem suchości i łuszczenia. Z drugiej strony, ogrzewane pomieszczenia, choć zapewniają ciepło, często posiadają bardzo suche powietrze, które dodatkowo wysusza skórę, sprawiając, że staje się ona bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia.

spectrum-krakow.pl

Równie istotne są gwałtowne zmiany temperatur, na które nasza skóra jest narażona w okresie zimowym. Przejście z mroźnego środowiska zewnętrznego do ciepłego wnętrza może powodować szok termiczny dla skóry, co z czasem osłabia jej barierę ochronną. Osłabiona bariera skórna jest mniej efektywna w zatrzymywaniu wilgoci oraz bardziej podatna na negatywne działanie czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia czy bakterie, co może prowadzić do stanów zapalnych, zaczerwienień czy nawet trądziku.

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, odpowiednia pielęgnacja skóry w okresie zimowym staje się niezbędna. Wymaga ona nie tylko zastosowania produktów intensywnie nawilżających i ochronnych, ale także dostosowania całej rutyny pielęgnacyjnej, tak aby jak najlepiej zabezpieczyć skórę przed negatywnym wpływem zimowych warunków. Ważne jest, aby wybierać produkty bogate w składniki odżywcze i regenerujące, które pomogą w odbudowie i wzmocnieniu naturalnej bariery skórnej, a tym samym w zachowaniu zdrowego, promiennego wyglądu nawet podczas najbardziej wymagających zimowych dni.

Pomoc ze strony medycyny estetycznej

spectrum-krakow.pl

Zima jest idealnym czasem na skorzystanie z bardziej zaawansowanych zabiegów kosmetycznych, takich jak mezoterapia, stymulatory tkankowe czy skin boostery. Te profesjonalne procedury są zaprojektowane, aby intensywnie nawilżać, odżywiać i regenerować skórę, dostarczając jej wszystkich niezbędnych składników odżywczych bezpośrednio w głębsze warstwy. Mezoterapia polega na mikroiniekcjach, które wprowadzają do skóry m.in minerały i witaminy oraz inne składniki aktywne, stymulując naturalne procesy regeneracyjne skóry. Efektem jest widoczna poprawa jej nawilżenia, elastyczności oraz ogólnego wyglądu. Z kolei skin boostery to innowacyjne zabiegi, które działają na zasadzie głębokiego nawilżenia i rewitalizacji. Wykorzystując wysoką koncentrację substancji aktywnych, skutecznie poprawiają jakość skóry, przywracając jej zdrowy blask i młodzieńczą jędrność. Stymulatory tkankowe pobudzają pracę fibroblastów, dzięki czemu nasza skóra zaczyna produkować większe ilości kolagenu, białka młodości. Te zabiegi są szczególnie cenne w okresie zimowym, kiedy skóra narażona jest na szereg stresorów środowiskowych, które mogą prowadzić do jej przesuszenia i przedwczesnego starzenia. Regularne stosowanie mezoterapii, stymulatorów i skin boosterów może znacząco pomóc w utrzymaniu skóry w doskonałej kondycji przez cały zimowy sezon, zapewniając jej optymalne nawilżenie, odżywienie i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Idealny czas na głębokie złuszczanie

spectrum-krakow.pl

W tej porze roku warto rozważyć wykonanie głębokich peelingów chemicznych. Zima jest idealnym czasem na tego typu zabiegi, ponieważ ograniczona ekspozycja na słońce zmniejsza ryzyko powikłań, takich jak hiperpigmentacja, która może wystąpić po intensywnym złuszczaniu skóry. Peelingi chemiczne działają poprzez usuwanie wierzchnich warstw skóry, co pomaga w redukcji blizn, zmarszczek, przebarwień oraz innych niedoskonałości, także tych powstałych po okresie letnim. Stymulują one również produkcję kolagenu i elastyny, przyczyniając się do poprawy ogólnej tekstury i jędrności skóry. Jest to szczególnie korzystne w zimie, kiedy skóra często staje się matowa i pozbawiona blasku z powodu niskich temperatur i suchej atmosfery w ogrzewanych pomieszczeniach. Regularne stosowanie głębokich peelingów chemicznych może znacząco poprawić wygląd skóry, przywracając jej zdrowie i młodzieńczy wygląd. Warto jednak pamiętać, że po takim zabiegu skóra wymaga szczególnej opieki, włączając w to ochronę przeciwsłoneczną i stosowanie łagodnych, nawilżających kosmetyków, aby zapewnić jej odpowiednie warunki do regeneracji i ochrony przed negatywnym wpływem zimowych warunków.

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację

Zimą niezwykle ważne jest także stosowanie odpowiednio dobranych kremów do pielęgnacji skóry. Jak przypomina ekspert, ważne jest unikanie kremów zawierających wodę w swoim składzie, zwłaszcza w okresach minusowych temperatur. Powodem tego jest fakt, że woda zawarta w kremach może zamarzać na skórze, co prowadzi do jej uszkodzenia i podrażnienia. Kiedy temperatura spada poniżej zera, woda zawarta w kremie nałożonym na skórę może zamarznąć, powodując mikrokrystalizację, która uszkadza delikatne komórki skóry oraz naczynka. To z kolei może prowadzić do zwiększenia jej wrażliwości, powstawania pęknięć i podrażnień, a nawet przyspieszenia procesów starzenia. Zamiast tego, specjaliści medycyny estetycznej zalecają stosowanie kremów bogatych w emolienty, takie jak oleje roślinne czy masło shea, które tworzą na powierzchni skóry ochronną barierę, zapobiegając utracie wilgoci i chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem mrozu. Takie produkty nie tylko skutecznie chronią skórę przed niskimi temperaturami, ale także zapewniają jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowego i promiennego wyglądu skóry w zimowe miesiące.

My się zimy nie boimy

Podsumowując, zimowa pielęgnacja skóry wymaga szczególnej uwagi i dostosowania do specyficznych warunków tej pory roku. Ważne jest, aby chronić skórę przed szkodliwym wpływem niskich temperatur, suchego powietrza i gwałtownych zmian klimatycznych, stosując odpowiednie zabiegi i produkty pielęgnacyjne. Od intensywnie nawilżających mezoterapii, skin boosterów i stymulatorów, przez korzystne w tym okresie głębokie peelingi chemiczne, po świadomy wybór kremów ochronnych bez zawartości wody – wszystko to ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia i piękna skóry w zimowe miesiące. Pamiętając o tych zasadach i regularnie dbając o skórę, można skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom zimy, zachowując jej gładkość, elastyczność i promienny wygląd.

Artykuł napisany przy współpracy z Kliniką Medycyny Estetycznej Spectrum https://spectrum-krakow.pl/Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię