Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to bez wątpienia najpopularniejszy produkt finansowy oferowany przez banki i SKOK-i. Można go przeznaczyć na dowolny cel, dlatego jest on chętnie wybierany przez Polaków zwłaszcza w przypadku nieplanowanych wydatków.

Spłacanie kredytu odbywa się zgodnie z ustalonym z góry harmonogramem. Klient oddaje nie tylko pożyczony kapitał, ale również pokrywa dodatkowe koszty, takie jak m.in. odsetki. Zanim więc wybierzesz kredyt, dowiedz się, ile w rzeczywistości za niego zapłacisz. Pomoże Ci w tym znajomość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO). Pozwala ona oszacować wszystkie koszty w skali roku.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z praktycznej porównywarki kredytów gotówkowych. Wystarczy, że wprowadzisz wszystkie niezbędne dane, a narzędzie przeszuka dostępne oferty i przedstawi Ci je w czytelnym zestawieniu. Sprawdź także ranking kredytów i przekonaj się, który bank ma dla Ciebie najlepszą propozycję. 

Jakie są koszty kredytu gotówkowego?

Całkowity koszt kredytu to wszystkie wydatki, jakie trzeba ponieść w związku z jego udzieleniem. Dzieli się je na odsetkowe oraz pozaodsetkowe. W praktyce oznacza to, że trzeba oddać do banku więcej, niż się pożyczyło. Koszty kredytu gotówkowego zależą przede wszystkim od:

  • oprocentowania nominalnego – może być ono stałe lub zmienne, a jego wysokość wpływa na odsetki doliczane do kapitału,

  • prowizji – to jednorazowa opłata pobierana przez bank w zamian za udzielenie kredytu,

  • ubezpieczenia – nie są obowiązkowe, ale mogą pomóc w nieprzewidzianych sytuacjach,

  • dodatkowych opłat – są to wszystkie dodatkowe koszty zawarte w umowie.

Dokładna analiza wszystkich wydatków związanych ze skorzystaniem z kredytu gotówkowego pozwoli Ci ocenić, ile realnie za niego zapłacisz. Ta wiedza jest niezwykle pomocna przy podejmowaniu decyzji.

Jak wnioskować o kredyt gotówkowy?

Po wyborze konkretnej propozycji banku, którą znajdziesz za pomocą wspomnianej porównywarki, możesz od razu wnioskować o przyznanie kredytu. Wystarczy, że klikniesz przycisk znajdujący się przy ofercie, a zostaniesz przekierowany bezpośrednio na stronę banku. Tam złożysz wniosek oraz prześlesz niezbędne dokumenty.

Ich lista może się różnić w zależności od polityki stosowanej przez daną instytucję finansową. Jednak zawsze potrzebny jest dokument tożsamości oraz potwierdzający wysokość otrzymywanych dochodów. Może to być zaświadczenie wystawione przez pracodawcę lub oświadczenie złożone przez klienta. Bank przeanalizuje Twoją zdolność kredytową wraz z dostarczonymi dokumentami i na tej podstawie podejmie decyzję o przyznaniu lub odmowie kredytu gotówkowego.

 

Gdzie szukać najlepszego kredytu hipotecznego?

Kredyty hipoteczne są zawierane na duże kwoty oraz na wiele lat, dlatego w ich przypadku także trzeba dobrze przemyśleć swoją decyzję. Są one udzielane na konkretny cel, którym może być budowa, remont lub zakup nieruchomości. Zabezpieczeniem jest hipoteka wpisana do księgi wieczystej.

Przed podjęciem decyzji sprawdź aktualny ranking kredytów mieszkaniowych zawierający oferty wszystkich największych banków działających w Polsce. Z jego pomocą dowiesz się, który z nich pozwala zaciągnąć zobowiązanie z najniższą marżą oraz bez prowizji. Jeśli chcesz poznać dokładną wysokość miesięcznej raty, skorzystaj z wygodnego kalkulatora.

Aby to zrobić, wypełnij wszystkie niezbędne pola dotyczące m.in. wysokości kredytu oraz wartości nieruchomości. Na podstawie tych danych algorytmy przeszukają dostępne oferty i przedstawią Ci najlepsze propozycje, które będziesz mógł dokładnie przeanalizować. Przy każdej z nich znajdziesz szczegółowe informacje.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest bardziej skomplikowane niż w przypadku standardowej pożyczki gotówkowej. Warto zacząć gromadzenie niezbędnych dokumentów odpowiednio wcześnie. Ich dokładną listę otrzymasz w banku, w którym złożysz wniosek. Najczęściej jednak wymagane są:

  • dokumenty tożsamości,

  • zaświadczenie o zatrudnieniu/dochodach,

  • operat szacunkowy nieruchomości,

  • wyciąg z konta z ostatnich 6 miesięcy.

Na ostateczną decyzję banku wpływa przede wszystkim zdolność kredytowa potencjalnego klienta. Zależy ona od wielu czynników, takich jak m.in. wysokość zarobków, aktualne zobowiązania oraz wydatki gospodarstwa domowego.

Wybierając kredyt gotówkowy lub hipoteczny, warto poświęcić nieco czasu, aby zapoznać się z dostępnymi ofertami i znaleźć najtańszą propozycję. Korzystając z kalkulatora, zrobisz to szybko i wygodnie. Przekonaj się, ile może wynosić rata Twojego kredytu w poszczególnych bankach i wybierz ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.