Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Każdy brylant to unikalna historia. Sprawdź w salonie ACLARI na Starowiślnej!

Jest symbolem miłości, nośnikiem wspomnień i emocji. Mówi się też, że dobrze wróży zakochanym. Naturalny diament, bo oczywiście o nim mowa, zajmuje szczególne miejsce w projektach współczesnej biżuterii damskiej. Za najpiękniejsze uchodzą kamienie w okrągłym szlifie brylantowym, zwane zwyczajowo brylantami. Na czym polega ich magia? Opowiadają projektanci z ACLARI Diamonds!

Biżuteria z brylantami: rzadkość, piękno i unikalna historia

Dwa lata temu polska marka ACLARI Diamonds świętowała hucznie swoje 10 urodziny. Dokładnie w 2011 roku premierę miała pierwsza kolekcja klasycznych pierścionków zaręczynowych z brylantami. W rzeczywistości jednak historia każdego pierścionka z kolekcji polskich projektantów rozpoczęła się znacznie wcześniej, bo miliardy lat temu. Właśnie wtedy głęboko pod powierzchnią ziemi, w warunkach ekstremalnego ciśnienia i temperatury powstały diamenty, które dziś trafiają do jubilerskiej pracowni. Co ciekawe, tuż po wydobyciu wyglądają dość niepozornie. Są chropowate, matowe, pozbawione blasku. Wystarczy jednak odpowiedni szlif, a dzieje się prawdziwa magia...

Każdy brylant jest diamentem, ale...

Parafrazując pewne matematyczne twierdzenie, można powiedzieć, że każdy brylant jest diamentem, jednak nie każdy diament jest brylantem. Staje się nim dopiero wtedy, gdy zostanie oszlifowany w konkretny sposób.

Wyróżniamy trzy główne rodzaje szlifów: brylantowy, schodkowy i mieszany. Diament w okrągłym szlifie brylantowym zwany jest zwyczajowo brylantem. Oprócz tego mamy też inne wariacje na temat szlifu brylantowego, np. owal, łezkę, serce i markizę – wyjaśniają jubilerzy z krakowskiego salonu ACLARI Diamonds. – Szlif wpływa na sposób, w jaki kamień załamuje światło, a także na jego kształt – dodają. – Podczas gdy brylanty są doskonale okrągłe, markizy i owale wyróżniają się lekko eliptyczną formą. Z kolei z połączenia szlifu okrągłego i markizy powstaje łezka, która pięknie wygląda w projektach kolczyków i zawieszek. Doskonale sprawdza się też w roli bocznych kamieni w pierścionkach wielokamieniowych. Wszystkie diamenty cięte szlifami brylantowymi mają podstawę, koronę oraz 57-58 ścianek bocznych, zwanych fasetkami.

Doskonałość formy

Podobno szlif markiza zawdzięcza swoją nazwą Markizie de Pompadour. Legendy głoszą, że król Francji Ludwik XV zamówił diament w kształcie jej uśmiechu. Podłużna forma ze smukłymi przewężeniami wydaje się stworzona do pierścionków. A jednak to nie markiza, nie serce, a brylant postrzegany jest jako najdoskonalsza z form. Szacuje się, że około 70% sprzedawanej biżuterii damskiej z diamentami zdobią kamienie w szlifie brylantowym. Cenione są przede wszystkim za wyjątkową brylancję. To właśnie w niej tkwi cała magia. Prawidłowo oszlifowany kamień zawsze będzie pełen wielobarwnych, migotliwych refleksów, niezależnie od tego, pod jakim kątem na niego patrzymy.

Wykonany prawidłowo szlif brylantowy ma idealne proporcje, które zapewniają najlepsze odbicie światła – mówią jubilerzy z krakowskiego salonu ACLARI Diamonds. – Po tym jak światło wnika w głąb kamienia, załamuje się i odbija od jego dolnej części, która działa jak zwierciadło. Następnie po odbiciu załamuje się ponownie, tym razem na górnej powierzchni. To zjawisko świetlne nazywane jest brylancją – wyjaśniają. –Widoczne jest jako iskrzenie, migotanie świateł i gra kolorów podczas obracania kamienia. Efekt jest tym intensywniejszy, im precyzyjniejszy jest szlif – podsumowują.

Znajdź swoją inspirację w ACLARI Diamonds

Pierścionek od ukochanego, kolczyki od mamy czy zawieszka podarowana samej sobie to coś więcej niż tylko dodatek do sukienki. Przypominają o wyjątkowych momentach, ludziach, których kochamy oraz manifestują bliskie sercu wartości. Autorską, tworzoną ręcznie biżuterię damską z brylantami możesz obejrzeć, przymierzyć i kupić w salonie ACLARI Diamonds na Starowiślnej w Krakowie. Wszystkie pierścionki zaręczynowe, ślubne obrączki, kolczyki oraz zawieszki od polskich projektantów przyciągają pięknymi detalami, szlachetnymi materiałami i niejednokrotnie zaskakują designem. Zobacz i znajdź swoją inspirację!

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię