Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Barbara Gawryluk odznaczona Orderem Gwiazdy Polarnej

Dziennikarka Radia Kraków, Barbara Gawryluk została odznaczona przez Kapitułę Królewską Krzyżem Kawalerskim klasy I Orderu Gwiazdy Polarnej za liczne zasługi na polu promowania i udostępniania szwedzkiej literatury i kultury w Polsce. To prestiżowe odznaczenie przyznawane jest obcokrajowcom, którzy w szczególny sposób zasłużyli się na rzecz Szwecji.

Fot. archiwum Radia Kraków

Posłuchaj rozmowy Justyny Nowickiej z Barbarą Gawryluk
- Pragnę serdecznie pogratulować pani Barbarze Gawryluk i wyrazić moje uznanie dla jej zasług na rzecz pogłębiania polsko-szwedzkiej wymiany kulturalnej oraz polsko-szwedzkich relacji na tak wielu polach – mówi ambasador Szwecji Stefan Gullgren.

- Przyjmuję to wielkie wyróżnienie z radością i wzruszeniem. Jestem bardzo wdzięczna, że zauważona została moja praca tłumaczki szwedzkiej literatury dla dzieci, a także moje dziennikarskie działania na rzecz szwedzko-polskich kontaktów. Szwecja to miejsce, w którym czuję się jak w domu, pełne wiernych przyjaciół, ukochanego języka, książek do przeczytania i jezior do przepłynięcia. Jestem dumna, że poprzez Order Gwiazdy Polarnej staję się częścią szwedzkiej kultury – powiedziała Barbara Gawryluk.

Do roku 1974 Order Gwiazdy Polarnej był odznaczeniem przyznawanym obywatelom Szwecji i obcokrajowcom jako wyraz uznania dla ich zasług w służbie państwu w dziedzinie administracji, szkolnictwa, nauki i wynalazczości. Obecnie odznaczenie jest nadawane jedynie członkom szwedzkiego Dworu Królewskiego, obcokrajowcom i bezpaństwowcom za ich zasługi na rzecz Szwecji.

Barbara Gawryluk jest tłumaczką książek dla dzieci. Przełożyła z języka szwedzkiego na polski blisko 50 książek szwedzkich autorów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jako dziennikarka od lat promuje szwedzką kulturę i literaturę, a poprzez audycje radiowe i wywiady przybliża polskiemu odbiorcy sylwetki szwedzkich pisarzy oraz przedstawicieli kultury. W mediach ogólnopolskich i lokalnych pani Gawryluk zdaje także relacje z wydarzeń w Szwecji, nie tylko kulturalnych.

Barbara Gawryluk jest magistrem filologii szwedzkiej UJ, a od roku 1992 dziennikarką Radia Kraków. Pracowała w redakcjach informacji i kulturalnej, a obecnie jest odpowiedzialna za program literacki "Z radiowej biblioteki", a także niedzielną autorską audycję „Alfabet” o książkach dla dzieci i młodzieży. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.

Źródło: www.swedenabroad.se
Autor:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię