Nagroda jest przyznawana przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie. W laudacji na cześć laureata teolog, ks. prof. Janusz Królikowski przypomniał, że już w okresie PRL w ramach drugiego obiegu propagował historię Polski, dążył do promowania idei niepodległości i kontynuuje tę misję także dzisiaj.

"Profesor Roszkowski w swoich książkach znakomicie pokazuje, że dzisiaj toczy się walka między wolnością a zniewoleniem i że wbrew wszystkiemu człowiek tę batalię o wolność może wygrać. I to jest piękne w jego książkach, tym bardziej, że unaocznia, iż liberalna propozycja wolności jest nową formą totalitaryzmu. To musi niektórych boleć" – dodał w laudacji na cześć prof. Roszkowskiego ks. prof. Janusz Królikowski.

Dziękując za przyznaną nagrodę profesor Wojciech Roszkowski rozważał znaczenie idei patriotyzmu. "Chciałbym się chwilę nad tym zastanowić, czym jest patriotyzm dzisiaj. Owszem, to utożsamianie się z polskością, niektórzy mówią nawet, że patriotyzm to płacenie podatków czy sprzątanie ulic, ale jest w tym jeszcze coś więcej. Korzystając z tej okazji pragnę zachęcić nas wszystkich do budowy kapitału narodowego, bo zdrowy rozwój kraju możliwy jest tylko wtedy, gdy jest on bezpieczny i suwerenny. Widać było przecież w naszej historii, jak kaleko nasz kraj się rozwijał podczas zaborów. Jeżeli nami będą rządzić obcy to będą działać w swoim interesie. Patriotyzm wymaga zrozumienia, że bezpieczeństwo i suwerenność kraju są warunkami sine qua non jego rozwoju" – zauważył prof. Wojciech Roszkowski.

W tym roku nagrodę przyznała kapituła w składzie: historyk prof. Andrzej Nowak, prezes wydawnictwa Biały Kruk Leszek Sosnowski, fotograf Adam Bujak oraz historyk prof. Krzysztof Ożóg. Podczas tegorocznego Dnia Patrioty odbyła się oficjalna premiera szóstego tomu "Dziejów Polski" pióra prof. Andrzeja Nowaka, poświęcona latom 1632-1673.