Most Grunwaldzki trzeba rozebrać – tak stwierdzili eksperci Politechniki Krakowskiej. Oczywiście przeprawa posłuży jeszcze krakowianom, naukowcy określili maksymalny czas jej eksploatacji do 2038 roku. Do tego czasu mieszkańcy Krakowa mogą bezpiecznie korzystać z mostu, który łączy Stare Miasto i Dębniki.

Jeszcze w czerwcu na moście Grunwaldzkim zmieni się organizacja ruchu, ta ma być już stała. Dla kierowców najważniejsze będzie to, że z użytkowania wyłączony zostanie skrajny pas jezdni od strony Wawelu; tu pojawi się ścieżka rowerowa. Na most nie wjadą już pojazdy o masie powyżej 7,5 t.

Zanim jednak powstanie nowy most, stary trzeba będzie wyremontować. Pod koniec maja Zarząd Dróg Miasta Krakowa wybrał firmę, która opracuje projekt prac remontowych; zgodnie z umową, ma na to czas do marca przyszłego roku. Zakres remontu wymiana nawierzchni jezdni i torowiska, naprawa płyty żelbetowej.

Most Grunwaldzki powstawał w latach 1968-1972. Pierwotnie jego patronem miał być Mikołaj Kopernik, obchodzono wtedy 500. rocznicę urodzin astronoma. Przeprawa ma 153 m. długości, 31,4 m. szerokości, wsparta jest na dwóch filarach.