Spotkanie oficjalnie rozpoczął dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Tomasz Kosecki, który powitał przybyłych i wygłosił krótki wstęp do konferencji. Zaraz po nim miejsce na mównicy zajął Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, którego z Antonim Kocjanem łączy miejsce urodzenia, czyli Olkusz. Wojewoda nie krył wzruszenia, gdy opowiadał o swoim rodzinnym mieście i tym, jak ważna jest dla niego postać Antoniego Kocjana.

Następnie głos zabrał Dominik Galas, dowódca okręgu Związku Piłsudczyków RP. Złożył on na ręce dyrektora Muzeum wyjątkowy ryngraf, gratulując tegorocznego jubileuszu 60-lecia MLP w Krakowie. Następnie uhonorował samego dyrektora srebrnym krzyżem w podziękowaniu za zasługi w krzewieniu idei Piłsudczyków. Wyróżnienie otrzymał także potomek Józefa Piłsudskiego, pan Tomasz Jamróz-Piłsudski, którego mianowano honorowym członkiem Związku Piłsudczyków RP. On z kolei wręczył naszemu wicedyrektorowi ds. naukowych, dr hab. Krzysztofowi Mroczkowskiemu, złoty krzyż zasługi.

Po tych chwilach pełnych wzruszenia nadszedł czas na część główną wydarzenia. W ciągu 5 godzin mieliśmy okazję wysłuchać ośmiu interesujących prelekcji. Jako pierwsza wystąpiła Ewa Wołoszyn, instruktor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Opowiedziała o życiu i działalności Antoniego Kocjana, nie tylko jako pilota i konstruktora lotniczego, ale także bohatera wojennego, więźnia obozu Auschwitz, współpracownika wywiadu AK.

Kolejny wykład poprowadził Dyrektor MLP, Tomasz Kosecki, który z pasją przedstawił system szkolenia szybowcowego w latach 1930-1939, czyli w czasach rozwoju szybownictwa w Polsce i powstawania pierwszych struktur państwowych w tym temacie. Swoje wystąpienie zakończył seansem krótkiego, archiwalnego nagrania z okresu międzywojennego pt. „Szybowiec szkolny w budowie i w locie”. Na tym unikatowym filmie mogliśmy zobaczyć proces budowy i oblatywania szybowców w Nowym Sączu w latach trzydziestych. Nagranie pochodzi z prywatnych zbiorów dyrektora.

Kolejnym punktem programu był uroczysty wernisaż wystawy „Antoni Kocjan i jego konstrukcje”, który poprowadziła kustosz Ewa Cuber-Strutyńska, kierownik Działu Zbiorów i główny inwentaryzator zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Dalsza część wystąpień dotyczyła głównych bohaterów spotkania, czyli szybowców, ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji autorstwa Antoniego Kocjana wyremontowanych przez Muzeum w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie działań muzealnych”, projekt „Renowacja unikatowych szybowców Muzeum Lotnictwa Polskiego – etap I: WWS Wrona bis i IS-B Komar 49”.

Najpierw o szybowcach z sądeckich warsztatów z lat 1932-1939 opowiedział Leszek Zakrzewski z Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Nowy Sącz. Następnie dr hab. Krzysztof Mroczkowski poprowadził przez proces renowacji szybowca WWS Wrona Bis i o problemach konserwatorskich, na jakie natrafili pracownicy muzealnego warsztatu w trakcie remontowania eksponatu. Wrona była też tematem prezentacji inst. pil. Michała Ombacha, członka PKBWL.

Kolejną prelekcję wygłosił Henryk Młynarski, właściciel Zakładów Szybowcowych „Jeżów”, który podzielił się swoim doświadczeniem związanym z rekonstrukcją szybowców ze szczególnym uwzględnieniem szybowca Komar, zaś o rekordowych wynikach tego statku powietrznego opowiedział Zbigniew Szeremeta. Drugą część konferencji zakończyło wystąpienie Magdaleny Karskiej, członkini zarządu JB Aviation i Aero Club dotyczące szczegółów rekonstrukcji motoszybowca „Bąk”, który pojawił się gościnnie na wystawie i będzie dostępny dla zwiedzających do 14 kwietnia.

Wystawa o Antonim Kocjanie pozostanie na ekspozycji co najmniej do jesieni.

Gośćmi wydarzenia byli m.in.:
- Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski;
- Dariusz Gawęda – zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM;
- Paweł Włodarczyk – konsul honorowy Chorwacji w Krakowie;
- Przedstawiciele służb mundurowych, Politechniki Krakowskiej, Aeroklubu Polskiego i Krakowskiego, Rady Muzeum, Związku Piłsudczyków RP i in.;
- Reprezentacja mieszkańców Olkusza, rodzinnego miasta Antoniego Kocjana: Pan Michał Mączka – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu w towarzystwie współpracowników, a także Pan Wojciech Panek – Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu wraz z dużą grupą uczniów.

Konferencja w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie "Antoni Kocjan i jego konstrukcje"