Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Krakowskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

O 17, w godzinę „W”, kiedy w całym kraju zawyły syreny, krakowianie na Rynku Głównym minutą ciszy uczcili pamięć poległych powstańców warszawskich. W 77. rocznicę wybuchu akcji zbrojnej przeciwko okupantom na budynkach użyteczności publicznej zawisły flagi.

Fot. Fot. PAP/Art Service

Dźwięk syren o godzinie 17 rozbrzmiewał przez 3 minuty w całej Polsce. Jak podkreślali krakowianie zgromadzeni na Rynku Głównym – miasto na chwilę się zatrzymało:
Posłuchaj

Organizatorami tegorocznych obchodów byli: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Krakowie oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Mieszkańcy Tarnowa uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Niedziela, 2021.08.01

Wieczorem w barwach biało-czerwonych podświetlone zostaną kładka ojca Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka, Tauron Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach. Na Małym Rynku ma się odbyć koncert patriotycznych pieśni "Kadrówka 1914".

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia i trwało 63 dni. Zakończyło się 3 października 1944 r. kapitulacją powstańców. Była to największa akcja zbrojna Armii Krajowej przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim.

W czasie Powstania Warszawskiego poległo ok. 16 tys. powstańców spośród 45 tys. żołnierzy walczących w szczytowym momencie walk. Dodatkowe 20 tys. odniosło rany. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię