Andrzej Kulig, to obecnie I zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej, popierany przez obecnego włodarza miasta Jacka Majchrowskiego.

Wyjaśniając na poniedziałkowej konferencji prasowej nazwę swojego komitetu wyborczego ocenił, że za bardzo skupiamy się na przeszłości, a za mało myślimy o przyszłości – dlatego on i popierający go kandydaci na radnych będą działać na rzecz wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich poglądów politycznych. „Kraków to nie jest projekt partyjny” – podkreślił Kulig.

Zaznaczył zarazem, że Kraków to nie jest też "projekt biznesowy, ani biznesu jawnego czy ukrytego, biznesu korporacyjnego czy rodzinnego, dlatego że spojrzenie biznesu jest zawsze jednokierunkowe”.

Kulig zwrócił uwagę, że na konferencji obecny był Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Jak powiedział Kowalski doskonale wie, że on zawsze był "otwarty na sprawy biznesu, jego potrzeby i tak naprawdę gdyby nie biznes, małe i średnie przedsiębiorstwa, nasze miasto nie znajdowałoby się w tym miejscu, w którym jest".

"Ale trzeba pamiętać, że biznes, podobnie jak miasto, jest tworzony dla mieszkańców, a nie odwrotnie” – podkreślił Kulig. Zwrócił też uwagę na miasto jako ośrodek edukacyjno-naukowy. „Kraków to projekt badawczy” – stwierdził.

Kulig zaznaczył, że prezydent z popierającymi go radnymi jest w stanie rozwiązać problemy miasta, a kluczem doboru rekomendowanych przez niego kandydatów na radnych jest to, że te osoby są „zawsze blisko człowieka”.

Briefing prasowy kandydat na prezydenta zorganizował w dworze przy ul. Dworskiej – w dzielnicy (Dębniki), w której spędził dzieciństwo i młodość.

„Kraków to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Dwór pamięta czasy I RP, najlepsze jej czasy, kiedy Kraków był stolicą Polski. Jednocześnie jest to dwór w otoczeniu współczesnych bloków i to najlepiej pokazuje, że Kraków w swej tradycji to nie tylko Rynek Główny i okolice, ale także ten dwór (…), także szereg kapliczek przydrożnych, rozsianych w różnych częściach naszego miasta” – powiedział Kulig.

Andrzej Kulig (ur. 1963, Kraków) jest prawnikiem, doktorem habilitowanym nauk prawnych, wykładowcą. W latach 1996-1998 był dyrektorem biura wojewody krakowskiego, w latach 2002-2004 dyrektorem krakowskiego magistratu. W latach 2005-2014 pełnił funkcję dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego. Od 2015 r. jest zastępcą prezydenta Krakowa, najpierw ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta, obecnie I zastępcą ds. polityki społecznej i komunalnej.

Walkę o fotel prezydenta Krakowa zapowiedzieli również: Aleksander Miszalski (PO), Konrad Berkowicz (Konfederacja) i bezpartyjni: wokalista Marcin Bzyk-Bąk, przedsiębiorca Łukasz Gibała, aktywista Mateusz Jaśko, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur.

PiS i Trzecia Droga na na razie nie przedstawiły kandydatów.

Urzędujący od 2002 r. Jacek Majchrowski nie będzie się ubiegał o reelekcję.