W Krakowie wystartował budżet obywatelski. Głosowanie dopiero jesienią, teraz jest czas na zgłaszanie projektów. Przypomnijmy, do dyspozycji mieszkańców jest 4,5 miliona złotych. Po 100 tysięcy dostanie każda z dzielnic, za resztę wykonane będą zadania ogólnomiejskie.

By pomóc mieszkańcom w zgłaszaniu projektów, w dzielnicach odbywają się spotkania. 6 maja o budżecie dyskutować będą w Nowej Hucie, Swoszowicach i Starym Mieście.

- Zaproszeni są wszyscy, zwłaszcza ci, którzy mają pomysł i chcieliby go zgłosić. Podczas spotkań w dzielnicach każdy dowie się jak to zrobić - mówi Tomasz Daros, radny starego miasta. -

Spotkania w dzielnicach będą się odbywać do połowy czerwca.

Harmonogram spotkań znajduje się TUTAJ .


W 30-tysięcznych Kętach niedaleko Oświęcimia mieszkańcy dostaną do rozdysponowania tylko milion złotych mniej niż krakowianie. Na konsultacje jest jeszcze sporo czasu, bo startują one jutro i potrwają do 20 października. Na razie - przez dwa miesiące - do 7 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje inwestycji, które ich zdaniem są potrzebne.

Pieniądze będą dzielone proporcjonalnie: między dzielnice i okoliczne wsie. Wysokość dotacji będzie zależała m.in. od liczby mieszkańców. Wybór inwestycji do realizacji nastąpi w październiku. Wtedy przez dwa tygodnie będzie można głosować na propozycje mieszkańców.

Przypomnijmy, że przed rokiem w Kętach w takim głosowaniu wzięło udział blisko 10 tysięcy osób, czyli swoją inwestycję zaproponował co trzeci mieszkaniec gminy. Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego została już wyróżniony przez prezydenta i Fundację Stefana Batorego. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ .


Wczoraj natomiast zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do trzeciej edycji budżetu obywatelskiego w Tarnowie. Zgłoszone projekty teraz muszą przejść weryfikację.

Do tarnowskiego magistratu wpłynęło 71 propozycji. Po raz kolejny najwięcej projektów dotyczy remontu dróg i chodników . Do najbardziej popularnych inwestycji należały też te dotyczące infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Tarnowianie wnoszą o wybudowanie m.in. nowych placów zabaw i sieci plenerowych siłowni.

Czytaj:

Po ogłoszeniu listy wybranych projektów 4 czerwca ruszy głosowanie. Wtedy mieszkańcy zdecydują, które propozycje chcą zrealizować.
Ola Ratusznik/Marek Mędela/Agnieszka Wrońskaew