Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małopolskie licea kiepsko w ogólnopolskim rankingu

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2013.01.10 10:50 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:49 )
V LO z Krakowa otwiera małopolską edycję dorocznego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektyw i Rzeczpospolitej. W pierwszej setce próżno jednak szukać szkół z innych miejscowości regionu.

V LO w Krakowie, lider rankingu Perspektyw



Pozycja krakowskiej "piątki" od lat nie jest zagrożona. Szkoła ta zwykle znajduje się na podium albo zaraz za podium rankingu ogólnopolskiego. Tak jest i w tym roku – w skali kraju V LO jest na pozycji czwartej, po Liceum Polonii Belgijskiej z Wrocławia, Akademickim Liceum z Torunia i III LO z Gdyni. W pierwszej 50-tce rankingu znalazła się jeszcze tylko jedna szkoła z Małopolski – krakowskie I LO. W czołowce rankingu ogólnopolskiego próżno szukać innych szkół z regionu. Pierwsza niekrakowska szkoła – III LO z Tarnowa znalazła się na miejscu 140, I LO z Wadowic na 159, Liceum Jezuickie z Nowego Sącza na 163 a I LO z Olkusza na 197. W pierwszej dwusetce są renomowane szkoły z dużych miast – Warszawy, Łodzi, Lublina czy Szczecina ale także ze znacznie mniejszych ośrodków – z Nysy, Opola czy Bielska – Białej.

Oczywiście, jeśli popatrzymy na wyniki tylko z Małopolski, miejsca w rankingu będą znacznie lepsze, bo w pierwszej pięćdziesiątce znalazły się nie tylko wszystkie najbardziej znane licea z Krakowa czy Tarnowa, ale też szkoły z Grybowa, Andrychowa i Biecza. Jednak w skali kraju notowania trzech ostatnich plasują je daleko za pierwszą pięćsetką.

Publikacja dorocznego Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych jest okazją nie tylko do oceny poziomu nauczania w skali regionu, ale też do oceny naszych szkół w skali kraju. Ten drugi wynik pokazuje, że najlepiej nie jest.

Ranking potwierdza rosnące od lat znaczenie szkól prywatnych i katolickich. Szkoły te z powodzeniem wypierają bardzo znane i szacowne licea państwowe. VIII Prywatne Liceum Akademickie z Krakowa uplasowało się w skali Małopolski na miejscu 10 a w skali kraju na 150. Na liście ogólnopolskiej nowosądeckie Liceum Akademickie Jezuitów wyprzedza I LO z tego miasta o prawie 50 pozycji. Nieźle wypadają też licea katolickie z Krakowa. Na 15 miejscu w rankingu małopolskim jest Liceum Pijarów, na 17 Liceum Salezjańskie, w skali kraju zajmują odpowiednio miejsca 245 i 258. Dobre notowania w Małopolsce ma także LO "Dobra Nowina" z podkrakowskich Piekar ( 13 w Małopolsce, 219 w Polsce).

Ranking ogólnopolski przynosi kilka niespodzianek. W Warszawie znacznie lepiej notowane są szkoły społeczne i prywatne, niż państwowe. W pierwszej dziesiątce ogólnopolskiego notowania połowa szkół to szkoły niepaństwowe. Największego "skoku" dokonało Liceum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego z Bielska – Białej. W ubiegłym roku plasowało się daleko poza czwartą setką rankingu. W tym roku jest 25 w skali kraju. W pięśsetce punktowanych liceów w skali kraju tych z Małopolski jest 35.

Zobacz ranking małopolskich liceów

Zdecydowanie lepiej wyglądają w skali kraju małopolskie technika. Najlepsze w Małopolsce krakowskie Technikum Łączności w skali kraju znalazło się na drugiej pozycji, po Technikum Elektronicznym z Lublina. Na czwartej pozycji w rankingu ogólnopolskim jest Technikum Zawodowe nr Nowego Sącza. Trzecie w Małopolsce ( 17 w skali kraju) jest krakowskie Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska. Na kolejnych miejscach w Małopolsce uplasowały się: Technikum Ekonomiczne z Zakopanego i Infromatyczne z Niepołomic. W skali kraju plasują się odpowiednio na pozycjach 43 i 50. W pierwszej dwusetce ogólnopolskiego notowania znalazło się 30 techników z Małopolski.

Zobacz ranking małopolskich techników

Przy tworzeniu rankingu brane są pod uwagę wyniki szkoły, liczba olimpijczyków różnych szczebli i wyniki egzaminów maturalnych.

JP/RK
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię