Dzisiaj tę decyzję ogłosił Aleksander Miszalski. Maria Klaman to działaczka Lewicy z Trójmiasta. Wcześniej pracowała między innymi w Unii Metropolii Polski, a także w Szkole Liderów Politycznych. W Krakowie ma się zajmować kulturą, edukacją, a także mieszkalnictwem.

Sama Maria Klaman przyznawała, że wcześniej nie była w żaden sposób związana ze stolicą Małopolski:

Przejeżdżam do Krakowa z Sopotu. Kraków jest przepiękny. Mamy wiele wspólnego, zarówno jeśli chodzi o chodzi o politykę miejską, politykę mieszkaniową, zieleń, kulturę, turystykę, edukację.


Jak podkreślał prezydent Aleksander Miszalski, taka kandydatura była spowodowana między innymi brakiem porozumienia w małopolskich strukturach Nowej Lewicy, która jest koalicjantem partii nowego prezydenta:

Jak wiemy w partii Nowa Lewica są dwie frakcje: frakcja Wiosna i frakcja SLD. Przez dwa tygodnie próbowałem z tymi frakcjami uzgodnić jedną kandydaturę, którą wspierają obie frakcje. Mimo usilnych próśb i wielu spotkań nie udało mi się otrzymać takiej kandydatury, w związku z tym zdecydowałem, że Krakowianie nie mogą być zakładnikami braku porozumienia.
Jak informują działacze Nowej Lewicy na portalu X, Maria Klaman nie uzyskała rekomendacji małopolskich struktur partii. Jeszcze dzisiaj zarząd partii ma się odnieść do tej sprawy. 
Wcześniej zastępcami nowego prezydenta Aleksandra Miszalskiego został Stanisław Mazur, Stanisław Kracik oraz Łukasz Sęk.

Maria Klaman urodziła się 10 sierpnia 1985 r. Jest menedżerką, edukatorką i trenerką. Sprawowała funkcję rzeczniczki w samorządach lokalnych, organizacjach pozarządowych oraz instytucjach kultury w Gdańsku, Warszawie i Sopocie. Jest członkinią Nowej Lewicy. Była mentorką w kampanii edukacyjnej „Kobiety na wybory” (2024), rzeczniczką, doradczynią zarządu i koordynatorką działań operacyjnych w Stowarzyszeniu Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski” (2021–2024).

Sprawowała funkcję kierowniczki referatu Biura ds. Współpracy Samorządowej i Repatriacji w Urzędzie Miasta Sopotu (2021–2024). Była szefową programu rozwojowego „Szkoła liderów politycznych dla samorządowców, liderów i liderek organizacji pozarządowych, aktywistów, posłów i posłanek” (2018–2021), menedżerką i trenerką w programie edukacji politycznej „Akademia demokracji socjalnej” dla lewicowych działaczek i działaczy, współorganizowanym przez Fundację im. Friedricha Eberta, Krytykę Polityczną, Global.Lab, Fundację ICRA, Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a i Fundację Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”, Szkołę Liderów (2018–2020).

Pracowała jako redaktorka i sekretarz redakcji „Polish Theatre Journal” w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (2016–2019). Była koordynatorką projektów w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę” (2015–2017), trenerką w Fundacji Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” (2013–2017), szefową Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku (2011–2015) i współorganizatorką gdańskich Manif.

Maria Klaman jako mentorka, edukatorka i trenerka, była zaangażowana w programach szkoleniowych i rozwojowych dla urzędników, samorządowców, członków organizacji pozarządowych, aktywistów, młodzieży, rad seniorów, animatorów i pracowników instytucji kultury. Ich tematyka obejmowała zakres partycypacji społecznej, edukacji obywatelskiej, polityki senioralnej, animacji kultury, zarządzania zespołem, komunikacji w zespole, komunikacji i marketingu, rozwoju społeczności lokalnych, budowania partnerstw, realizowanych między innymi dla Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytutu Adama Mickiewicza, Szkoły Liderów, Fundacji Gdańskiej, Europejskiego Centrum Solidarności, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, Fundacji Batorego, Fundacji Badań i Innowacji Społecznych Stocznia. Była moderatorką debat i kierowniczką projektów poświęconych tematyce edukacji, kultury, polityki miejskiej, polityki senioralnej, demokracji, partycypacji obywatelskiej. Jest pomysłodawczynią, redaktorką i współautorką książki „Partycypacja. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

Wykształcenie:

● Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie: MBA in Community Management (w trakcie)

● Uniwersytet Gdański: filologia polska (specjalizacja edytorska i nauczycielska)

● Uniwersytet Gdański: filozofia

● Polska Akademia Nauk: studia podyplomowe (Gender Studies)

● Game Changers Academy: program rozwoju liderów