Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Odwołany przez abpa Jędraszewskiego ksiądz Raś wraca do Bazyliki Mariackiej

Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Kraków, Watykan zdecydował o tym, że odwołany przez metropolitę krakowskiego proboszcz Parafii Mariackiej, wróci na swoje stanowisko.

Fot. Marek Lasyk

Ksiądz Dariusz Raś odwołał się od decyzji arcybiskupa Marka Jędraszewskiego do Watykanu, a urzędnicy w Stolicy Apostolskiej mieli przyznać mu rację i zawiesili wykonanie dekretu. Według źródeł Radia Kraków informacja o tym, że proboszcz Raś wróci do Bazyliki Mariackiej dotarła już do samego zainteresowanego, a także do archidiecezji krakowskiej i do nuncjatury apostolskiej w Polsce.

Sprawa nie jest zakończona, ma nadal być analizowana przez watykańskich urzędników, do czasu ostatecznego jej rozstrzygnięcia ksiądz Dariusz Raś pozostanie proboszczem Bazyliki Mariackiej.

W maju arcybiskup Jędraszewski wydał dekret, w którym oficjalnie wzywa do opuszczenia parafii proboszcza Rasia, dokument zawierał zarzuty dotyczące m.in. niegospodarności. Metropolita krakowski wyznaczył też nowego administratora parafii mariackiej księdza Stanisława Czernika.

Ksiądz Raś opuścił parafię, ale natychmiast wniósł tak zwany rekurs, czyli odwołanie do dykasterii do Spraw Duchowieństwa w Kurii Rzymskiej.

 

Autorstwa Silar - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42466063

Autorstwa Silar - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42466063

Konflikt między arcybiskupem Jędraszewskim i księdzem Rasiem zaczął się wcześniej. Już pod koniec ubiegłego roku metropolita krakowski „po ojcowsku wzywał” proboszcza Bazyliki Mariackiej do rezygnacji z pełnionej funkcji. Dał mu na to 15 dni.

Duchownemu zarzucano nieprawidłowości finansowe, ksiądz Raś miał m.in. przyjmować darowizny i dotacje na renowacje zabytków będących we władaniu parafii bez zgody kurii.

Arcybiskup Jędraszewski obiecał, że jeśli prałat sam zrezygnuje, to w przyszłości będzie miał większą szansę, aby otrzymać inne stanowisko w Kościele. Ksiądz Raś jednak dobrowolnie nie zrezygnował.  

Autor:
Rafał Nowak-Bończa

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię