Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Staniątki: benedyktynki proszą o pomoc dla uchodźczyń z Ukrainy

  • Anna Kluz- Łoś
  • date_range Środa, 2022.05.25 12:59 ( Edytowany Środa, 2022.05.25 13:19 )
Ponad 70 kobiet z dziećmi z Ukrainy mieszka w Opactwie Benedyktynek w Staniątkach. Siostry przyjęły pierwsze uchodźczynie już w drugim dniu wojny czyli 25 lutego. Benedyktynki pomagają cały czas, ale też proszą o wsparcie.

Fot. Ewa Szkurłat

mówi Stefania Polkowska, matka ksieni Opactwa

"Potrzebujemy nabiału i warzyw. Sery żółte są potrzebne dla naszych Ukraińców, jogurty, sery białe. Także jajka by się przydały, bo też jest dużo dzieci, które potrzebują kalorycznego żywienia. Gdyby ktoś był chętny nas wesprzeć, to bardzo prosimy"  - mówi Stefania Polkowska, matka ksieni Opactwa.

Mówi Anna Front

Nie zapominamy też o potrzebujących w Ukrainie, staramy się wysyłać suche produkty, choć potrzeby są ogromne - dodaje Anna Front - jedna z wolontariuszek.

"Pytam państwa, którzy przyjechali prosto z Ukrainy, czego potrzebują, a pan mi powiedział Wszystko plus paliwo. A paliwa to my tutaj nie mamy. Tam, gdzie nie jest zaminowane, rolnicy chcą siać zboże, natomiast wojska rosyjskie zniszczyły im infrastrukturę i oni nie mają czym wyjechać w pole. Koni nie ma" - mówi wolontariuszka.


Wspólnota benedyktynek w Staniatkach liczy 9 sióstr, większość w podeszłym wieku. Najstarsze opactwo w Polsce ma ponad 800 lat i jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Małopolski o randze unikatowego kompleksu w skali całego kraju. Siostry opiekują się także unikatową biblioteką i cennymi zabytkami sztuki sakralnej.

Tematy:
Autor:
Anna Kluz- Łoś

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3440293

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię