Jak mówi rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Piotr Jedynak, takich osób jest ponad tysiąc trzysta - to studenci i doktoranci.

Osobom z poszkodowanych żywiołem rodzin przysługuje także stypendium socjalne, przy czym o wyższe stypendium mogą starać się osoby na stałe zamieszkujące zalane tereny.

Jak poinformowała uczelnia, studenci w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się również o częściowe lub całkowite zwolnienie z opłat za tzw. czesne i powtarzanie zajęć, a także rozłożenie na raty lub przedłużenie terminu wniesienia tych kosztów. Natomiast studenci niespełniający kryteriów formalnych do ubiegania się o zapomogę z Funduszu Stypendialnego oraz doktoranci będą mogli ubiegać się o przyznanie jednorazowej zapomogi z Funduszu wsparcia dla studentów i doktorantów.

„Motywujemy pracowników Uniwersytetu, a jest ich prawie dziewięć tysięcy oraz studentów do włączenia się w akcje pomocy organizowane choćby przez samorząd. Nie chcemy tutaj tworzyć konkurencyjnych zbiórek” – dodał rektor uczelni.

Z Krakowa ruszył pierwszy transport darów dla powodzian Z Krakowa ruszył pierwszy transport darów dla powodzian

Pierwsze wnioski o pomoc powoli spływają. Studenci mogą to zrobić za pomocą odpowiednich formularzy znajdujących się na stronie uczelni.

Wciąż można pomagać

Wciąż można pomóc naszym sąsiadom z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Niektórzy w wyniku nawalnych opadów deszczu, stracili prawie wszystko. Zbiórki trwają w całym regionie. Do wytyczonych punktów można przynosić wodę pitną, żywność, środki higieniczne i opatrunkowe, a także karmę dla zwierząt.

Kraków także chce pomóc finansowo regionom, które ucierpiały w powodzi. Dziś (25 września) zdecydują o tym miejscy radni.

Pomoc okazują mieszkańcy Małopolski, ale i specjaliści (personel 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie) czy technicy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. W poniedziałek z Krakowa wyjechał konwój specjalistycznego sprzętu i zespół dwunastu pracowników-ochotników krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania do Nysy w województwie opolskim.

Autostradą A4 na odcinku Kraków - Katowice bezpłatnie przejadą natomiast te pojazdy organizacji rządowych i pozarządowych, które również jadą z pomocą mieszkańcom zalanych terenów.