W poniedziałek w szpitalach węzłowych miało się rozpocząć szczepienie drugimi dawkami osób, którym wstrzyknięto preparat 27 i 28 grudnia. Do niektórych lecznic szczepionki jednak nie dotarły z powodu zmian zapowiedzianych przez firmy Pfizer-BioNTech.

Szpital Żeromskiego, należący do szpitali szczepiących najwięcej osób w Małopolsce, znalazł się wśród placówek, które nie otrzymały w poniedziałek preparatów. We wtorek preparaty jednak dotarły.

Do szpitala Żeromskiego nie trafiają już igły 16-milimetrowe, lecz dłuższe. Na początku stycznia dyrektor placówki poinformował, że w zestawach do szczepionek przeciwko COVID-19 są krótkie, 16-milimetrowe igły, którymi trudniej szczepić osoby tęgie. Ministerstwo Zdrowia przekazało wówczas PAP, że wszystkie igły w zestawach Agencji Rezerw Materiałowych nadają się do zaszczepienia produktu, mają długość od 1,6 cm do 3 cm i zostały zaakceptowane przez firmę Pfizer.

W poniedziałek do Polski przyleciało 176 tys. dawek szczepionki zamiast 360 tys. W związku z ograniczoną liczbą preparatów krakowskie szpitale zawiesiły szczepienia pierwszorazowe w grupie zero.

Zgodnie z zapowiedziami szefa KPRM Michała Dworczyka w kolejnych tygodniach będzie nie 360 tys. lecz 296 tys. dawek. Potem ma ich być nieco więcej. W połowie lutego nastąpi wzrost liczby tych szczepionek.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski zapewnił w poniedziałek, że każdy zaszczepiony pierwszą dawką na pewno otrzyma drugą.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć – poinformowano – konieczne są modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone od 15 lutego.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.