Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W jak wdzięczność. Kraków też zatrzymał się o godz. 17

  • Ewelina Kołpak
  • date_range Czwartek, 2024.08.01 12:26 ( Edytowany Czwartek, 2024.08.01 17:59 )
Dziś 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i akcji „Burza”. O 17.00 – godzinie „W” – w całej Polsce zawyją syreny. W Krakowie powiewają flagi państwowe, miejskie oraz Unii Europejskiej, a uroczystości zaplanowano na Placu Matejki.

Z okazji rocznicy podświetlone zostaną: kładka o. Bernatka, estakada Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach firmy Emitel.

Podczas uroczystości odbywających się na placu Matejki zostanie zapalony znicz od władz miasta Krakowa

Obchody w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Od g. 16 wstęp do Muzeum będzie nieodpłatny, a na gości chcących uhonorować pamięć Powstańców, i pomagających im lotników, czeka program opowiadający o skali i stopniu skomplikowania operacji lotniczych wspierających walczącą Warszawę. Będzie też wystawa plenerowa, na której zobaczymy elementy wyposażenia samolotu Liberator B-24.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez symboliczne 63 dni - tyle, ile trwało powstanie. O g. 17 nastąpi uroczyste upamiętnienie godziny „W” i złożenie kwiatów pod tablicą ku czci bohaterskich lotników niosących pomoc okupowanej Polsce.

WIĘCEJ

80. rocznica Powstania Warszawskiego na ekranie

1 sierpnia o g. 18 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha pokaz specjalny filmu "Kanał" w reżyserii Andrzeja Wajdy. To pierwszy polski film poświęcony tragicznym losom uczestników Powstania Warszawskiego. Film, którego literackim pierwowzorem było opowiadanie Jerzego Stefana Stawińskiego, dał początek “Polskiej Szkole Filmowej”. Do współpracy Andrzej Wajda zaprosił m.in. Kazimierza Kutza (drugi reżyser), Janusza Morgensterna (asystent reżysera) i Jerzego Lipmana (autor zdjęć). Kanał zdobył Nagrodę Specjalną Jury (ex aequo z filmem "Siódma pieczęć" Ingmara Bergmana) na festiwalu w Cannes w 1957 roku. Przez badaczy kina zaliczany jest do najważniejszych filmów reżysera.

Były żołnierz AK o Powstaniu Warszawskim: świadomość, że nic nie udało się zrobić, mimo tej wielkiej ofiary, była tragiczna

"W Warszawie zastałem kompletnie zniszczone miasto. (...) Same gruzy, straszne zniszczenie. To był już luty. Gruzy usuwano z ulic, straszny widok dla mnie, który jako uczeń pamiętałem miejsca gdzie chodziłem do szkoły, gdzie chodziliśmy na zabawy, czy na lekcje dodatkowe. Wszystko to odżywało w pamięci i człowiek był bardzo zdeprymowany tym widokiem rozbitej Warszawy. Kompletnie rozbitej" - wspominał w Radiu Kraków Ryszard Pióro-Bończa, były żołnierz  Szarych Szeregów i Armii Krajowej.

Były żołnierz AK o Powstaniu Warszawskim: świadomość, że nic nie udało się zrobić, mimo tej wielkiej ofiary, była tragiczna

„Powstanie warszawskie ma swoją herstorię”

"Kobiety nie tylko działały w obszarze logistycznym – pomocy, sanitariatu, dostarczania broni, opatrywania rannych – one były na pierwszej linii frontu. Niekiedy to były znakomite snajperki. I o to się historia upomina, bo one powinny mieć swoje godne miejsce" - przypominał w porannej rozmowie Radia Krakow prof. Andrzej Chwalba, historyk związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, eseista i autor książek historycznych.

Profesor Chwalba zwracał też uwagę, że napływ ludności z ogarniętej Powstaniem Warszawy był trudnym momentem dla mieszkańców Krakowa.

Krakowianie wrogo przyjmowali warszawiaków. "Dlaczego to Powstanie żeście wywołali?"

„Krakowianie wrogo przyjmowali Polaków”

"W sierpniu 1944 roku Kraków żył, tak jak żył wcześniej, żył swoim rytmem. Nie było entuzjazmu, było przerażenie, był niepokój; obawiano się, że również Kraków może być objęty powstaniem" - podkreśla gość Radia Kraków prof. Andrzej Chwalba.

Cała rozmowa z profesorem Andrzejem Chwalbą do przeczytania i zobaczenia TUTAJ.

O godzinie 17.00 Kraków zatrzymał się by oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego

O godzinie 17 na Placu Matejki w Krakowie rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. O 18:45 w katedrze na Wawelu rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność.

Autor:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię