Kasety VHS pojawiły się na rynku w 1976 roku, czyli jak łatwo policzyć, 46 lat temu. Wcześniej by obejrzeć konkretny film trzeba było udać się do kina lub czekać na jego emisję w telewizji. Co oczywiste, można się było na to nie doczekać. W opcji były też filmy do projektora ale nie było to rozwiązanie tanie czy dostępne dla każdego. Obsługa takiego sprzętu też nie była prosta, a i sam dostęp do projektorów nie był masowy. VHS, czyli Video Home System był rewolucją. Lata 80. i 90. te były czasem rozwoju systemu, możliwości nagrywania filmów z telewizji i kopiowania materiałów filmowych, a także dystrybucji ich, również dzięki popularności wypożyczalni kaset wideo. Dziś dźwięk wydawany przez odtwarzacz VHS czyli magnetowid zna chyba każdy.

Dzięki kasetom VHS bardziej popularne stało się także filmowanie amatorskie. Właśnie temu zawdzięczamy pamiątki z imprez rodzinnych.

Arteteka przy ulicy Rajskiej w Krakowie - będąca częścią Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej udostępniła możliwość przegrywania takich właśnie kaset na nośnik cyfrowy - przenośny dysk twardy lub pendrive.

- Ostatnio uruchomiliśmy specjalne stanowisko w artetece, na którym możemy nasze archiwa zapisane na starszych nośnikach przegrać na pendrive’a - opowiada Agnieszka Bedkowska z biura prasowego biblioteki. Stanowisko daje możliwość przegrywania także płyt winylowych i kaset magnetofonowych, co również cieszy się sporym zainteresowaniem.

Materiały trzeba jednak przegrywać samodzielnie. Pomoże w tym pracownik arteteki, jednak trzeba zarezerwować sobie zwykle kilka godzin, ponieważ nagrania zgrywane są w czasie rzeczywistym. To znaczy, że godzinny film z kasety VHS na nośniku cyfrowym zapisywany jest przez godzinę - tłumaczy Będkowska.

By umówić się na konkretną godzinę i zarezerwować komputer do przegrywania należy zadzwonić do arteteki. Numer dostępny jest na stronie wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.