Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wakacyjne Marki Radia Kraków przyznane! Pięć rekomendacji idealnych na urlop

  • Justyna Nowicka
  • date_range Wtorek, 2024.07.09 22:17 ( Edytowany Środa, 2024.07.10 13:23 )
Pięć miejsc, pięć wydarzeń, pięć wakacyjnych rekomendacji. Jury Marki Radia Kraków nagrodziło Cricotekę, Muzeum Narodowe w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Kultury, Galerię Mikrob i Zamek Królewski na Wawelu.

Rekomendują Magdalena Szumiec (Kraków i Świat), Łukasz Gazur (Spotkania z Zabytkami), Krzysztof Glondys (dziennikarz niezależny), Aleksandra Suława (Interia) oraz Justyna Nowicka

Nagrodzone muzea i galerie w porządku alfabetycznym:

- „Bereś” w Cricotece to pierwsza od śmierci artysty duża prezentacja jego twórczości, gromadząca jego rzeźby i manifestacje. Wystawa zrealizowana we współpracy z Fundacją Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, odbywa się w 60. rocznicę pierwszej indywidualnej wystawy artysty zorganizowanej z inicjatywy Grupy Krakowskiej w Galerii Krzysztofory.- Oglądamy obiekty, które zastygły, które po śmierci artysty mają już zupełnie inny wymiar. Kuratorzy tej ekspozycji wpadli na świetny pomysł: postanowili poruszyć rzeźby Beresia, korzystając z energii widzów-widzowie mogą ich dotykać, widzowie stają się współtwórcami wystawy- mówił Łukasz Gazur.

- "Złote runo. Sztuka Gruzji" w Muzeum Narodowym w Krakowie to pierwsza w Europie tak wszechstronna i obszerną wystawą sztuki gruzińskiej – od najstarszych śladów ludzkiej aktywności przez zachwycające, starożytne przykłady złota Kolchidy, kamienne stele wczesnego średniowiecza, średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje, militaria, przez pejzaże ilustrujące zmieniające się oblicza Tbilisi i malarstwo Pirosmaniego, po sztukę awangardową XX wieku. - Gruzja, mimo geograficznego oddalenia, jest dla nas krajem bliskim z wielu powodów, w tym także ze względu na kontakty artystyczne i działalność polskich twórców na gruzińskiej ziemi. Mimo to nie prezentowano dotąd w Polsce fascynującego dziedzictwa kulturowego Gruzji w takiej skali-mówi dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski. - Wielka, bardzo efektowna wystawa, a jednak jej rozmach nie przytłacza. Warto znaleźć na niej własną ścieżkę- zachwycić się złotem, średniowiecznymi rękopisami, awangardą. Każdy znajdzie tu ważny dla siebie moment- podkreśla Krzysztof Glondys.

- Wystawa „Odesa. Długi wiek XX w sztuce" w Międzynarodowym Centrum Kultury prezentuje dzieła, które opowiadają o narodowej tożsamości i roli sztuki w obecnej wojnie oraz o  procesie budowania kanonu artystycznego i promieniowaniu sztuki europejskiej na krańce kontynentu przez cały XIX i XX wiek. Przez pryzmat różnorodnych narodowości i kultur, prezentuje historię całej południowej Ukrainy. Sztuka w Odesie zawsze odzwierciedlała bogactwo kulturowe, zróżnicowane wpływy oraz burzliwe wydarzenia, które kształtowały historię tego regionu w XX wieku. Dziś miasto znajduje się na linii frontu, a większość inicjatyw artystycznych została brutalnie przerwana wybuchem pełnoskalowej wojny w 2022 roku, co spowodowało zniszczenie wielu zabytków architektury oraz dzieł sztuki. - Warto popatrzeć na to wspaniałe miasto w perspektywie sztuki: jej odrębności, ale także podobieństw do sztuki europejskiej- rekomendowała Magdalena Szumiec.

- Jaką rolę na artystycznej mapie Krakowa pełni "galeryjka-witrynka" Mikrob przy ul. Floriańskiej 15 w Krakowie. Czy dziecięca wizja domku dla lalek, formy powiększone i zmniejszane z "Alicji w Krainie Czarów" mogą znaleźć odbicie w mikroświecie witryny? Na te pytania odpowiada krakowska artystka wizualna Agata Kus, kuratorka tej nowej, fantastycznej krakowskiej inicjatywy. Swoje prace w skali mikro pokazywali tam m.in Agata Kus, Łukasz Stokłosa. A teraz Aleksandra Waliszewska i Wojciech Ireneusz Sobczyk, wielkie indywidualności współczesnej sztuki. "Obrazy Waliszewskiej imitują opuszczoną muzealną ekspozycję, którą porastają grzyboidalne twory Sobczyka. Jak to w każdej „pornografii ruin”, jest i trochę strasznie, trochę seksownie i trochę zabawnie...." Polecamy!

Podcasty Radia Kraków Kultura - posłuchaj!

Grzyboidalne twory atakują opuszczoną galerię w Sukiennicach. Fot. dzięki uprzejmości galerii Mikrob

Grzyboidalne twory atakują opuszczoną galerię w Sukiennicach. Fot. dzięki uprzejmości galerii Mikrob

- "Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera" zachwycają na Wawelu. Na wystawie zobaczyć można ponad 230 rzeźb wypożyczonych z prywatnych europejskich kolekcji oraz muzeów. – Prezentujemy pełen przepychu, wielobarwny dwór Wettynów z eleganckimi damami, kawalerami oraz oczywiście mopsami. Mamy także kochanków przyłapanych w czasie schadzek i aktorów Comedii dell’arte. Figury Chińczyków, Japończyków, Persów czy Turków opowiadają o fascynacji Dalekim i Bliskim Wschodem. Nie zabraknie też reportażu z ulic Europy – przedstawień rzemieślników, ulicznych sprzedawców, a nawet żebraków – opowiada Dorota Gabryś, współkuratorka ekspozycji, kuratorka kolekcji ceramiki i szkła na Wawelu. Aranżacja wystawy w sali Kolumnowej nawiązuje do najlepszych tradycji sceny operowej. - Ta fantastyczna wystawa ujawnia prawdziwe "mopsowe" szaleństwo. Warto się w nim zanurzyć- poleca Aleksandra Suława.

Autor:
Justyna Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię