Od października więcej o 50 zł trzeba będzie zapłacić za miejsce w domu studenckim Uniwersytetu Jagiellońskiego, o 30, 50 lub 100 zł Politechniki Krakowskiej i średnio o 100 zł więcej w domu studenckim Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej. Niezmienne i najbardziej atrakcyjne są ceny domów studenckich Akademii Górniczo-Hutniczej.

Na UJ podwyżka cen dotyczy tylko pokoi wieloosobowych – wzrośnie do 610 zł. W pokojach jednoosobowych pozostanie bez zmian i wyniesie 780 zł.

„Warto zaznaczyć, że pomimo wzrostów cen i rosnących kosztów, opłaty obowiązujące w roku akademickim 2023/2024 nie uległy zwiększeniu w stosunku do opłat ustalonych w roku akademickim 2022/2023” – podkreślił rzecznik prasowy UJ Adam Koprowski.

Na najstarszej uczelni w kraju kształci się ponad 30 tys. osób. Miejsc w domach studenckich jest ponad 3,2 tys. Nabór wniosków o miejsca wciąż trwa i – jak poinformował rzecznik – jest spore zainteresowanie.

Uczelnia, odpowiadając na potrzeby studentów, chce do 2027 r. wybudować akademik na kampusie na Ruczaju. Tu miejsce znajdzie 400 osób. Możliwe, że remont przejdzie również nieużytkowany akademik Kamionka, gdzie mogłoby mieszkać do 120 osób. Budynek czeka na opracowanie koncepcji remontu, która pozwoli oszacować koszty inwestycji.

Studenci Politechniki Krakowskiej od października zapłacą o 50 zł więcej za większość miejsc, w części pokoi o 30 zł, a za pokoje o najwyższym standardzie o 100 zł więcej. Kwoty te zaakceptował samorząd studencki PK.

„Cena miejsca jest wyłącznie wynikiem kalkulacji kosztów. Najbardziej odczuwalny w ostatnim czasie jest wzrost kosztów mediów, zwłaszcza energii elektrycznej, wynagrodzeń pracowników i cen usług wykonywanych przez firmy zewnętrzne” – powiedziała rzeczniczka uczelni Małgorzata Syrda-Śliwa dodając, że podwyżka i tak nie pokrywa kosztów utrzymania akademików.

PK ma ok. 2 tys. miejsc w akademikach. Póki co napłynęło ok. 800 wniosków od studentów starszych lat – to tyle, ile w poprzednim roku. Pula miejsc dla studentów pierwszego roku zwiększyła się do 420. Zarezerwowane są odrębne miejsca dla doktorantów, osób z niepełnosprawnościami, członków organizacji studenckich, studentów zagranicznych.

Ceny wahają się od 450 zł w pokoju wieloosobowym do 1,4 tys. zł za miejsce w apartamencie premium. Najwięcej miejsc politechnika oferuje w pokojach dwuosobowych w cenach 500-580 zł. Koszt pokoju jednoosobowego typu standard lub comfort to ok. 800 zł.

„Szacujemy, że liczba miejsc, które zaoferujemy studentom w tym roku, w pełni zaspokoi zgłaszane przez nich potrzeby” – oceniła rzeczniczka.

W wakacje akademiki PK przechodzą drobne remonty, a większe, za fundusze Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, są planowe na kolejne lata.

„Chcemy odpowiadać na potrzeby studentów, zapewnić im bezpieczne i wygodne warunki zamieszkania, godne XXI wieku, a obserwujemy w ostatnich latach wzrost zainteresowania studentów pokojami o wyższym standardzie” – zaznaczyła Syrda-Śliwa.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej przygotował, tak jak w latach ubiegłych, ok. 900 miejsc w akademikach. Są to przeważnie pokoje dwuosobowe i koszt, jaki student poniesie za miejsce w taki pokoju, to 750 zł.

„Wzrost cen jest symboliczny i uwzględnia wzrost kosztów mediów i inflację. Został on uzgodniony z przedstawicielami samorządu studentów oraz radami mieszkańców akademików” – podkreślił rzecznik uczelni Adam Gliksman.

Nabór wniosków o miejsca w akademikach UKEN odbywa się w trzech turach. Pierwsza, przeznaczona dla mieszkańców akademików w roku 2024/2025, zakończyła się. 11 lipca rozpoczyna się druga - głównie dla studentów pierwszych lat. Ostatnia będzie we wrześniu – dla osób, które wcześniej nie złożyły wniosku lub zostały przyjęte na studiach we wrześniu.

„Szacujemy, że o miejsca będzie ubiegało się, podobnie jak przed rokiem, ok. 3 tys. osób – a więc o jedno miejsce w domu studenckim ubiega się trzech kandydatów” – poinformował rzecznik.

Jak dodał, podczas naborów na preferencje mogą liczyć osoby z niepełnosprawnościami, ale i mieszkające w znacznej odległości od Krakowa.

UKEN chciałby od UJ zakupić akademik przy ul. Racławickiej, gdzie miejsce znalazłby 260 żaków. Na razie UKEN złożył ofertę zakupu i czeka na rozstrzygnięcie przez UJ.

Łączna liczba miejsc w akademikach na terenie Miasteczka Studenckiego AGH to 7,5 tys., większość z nich jest przeznaczona dla studentów AGH, ale w części znajdą zakwaterowanie żacy innych uczelni na mocy porozumień podpisanych przez AGH z tymi uczelniami.

Akademia Górniczo-Hutnicza ostatnio podniosła ceny akademików w 2022 r., a wcześniej w 2018. Żacy tej uczelni płacą, w zależności od standardu pokoju, od 415 zł do 485 zł. 415 zł to najniższa opłata za akademik spośród wszystkich domów studenckich w Krakowie, przy relatywnie najwyższym standardzie pokoi. Dla studentów i doktorantów innych uczelni cena, w zależności od standardu, wynosi od 465 zł do 535 zł.

Tylko w pierwszym naborze o miejsca ubiegało się 4,7 tys. osób, a odmowę otrzymały 722. Dodatkowy nabór odbędzie się między 26 sierpnia a 3 września – to dla osób, które otrzymały wcześniej odmowę lub nie wzięły udziału w naborze.

„Zainteresowanie w tym roku było bardzo duże. Obserwujemy zdecydowany wzrost zainteresowania zakwaterowaniem. Liczba osób, która otrzymała odmowną odpowiedź, jest największa w ostatnich latach” – powiedziała rzeczniczka prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska.