Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Złodzieje oznaczają mieszkania w Krakowie. Policja ostrzega

Tuż przy drzwiach zostawiane są ulotki, monety, pojawiają się także dziwne znaki na ścianach. Czy mieszkańcy Krakowa mają się czego obawiać?

fot: B. Bujas

Reporter RK odwiedził osiedle Podwawelskie w Krakowie i widział ślady po znakach zostawionych przez przestępców. To naprędce rysowane kółka i krzyżyki, które mieszkańcy w obawie przed włamaniem i kradzieżą usuwali z pomocą mokrej ścierki.

"Widać jak to powycieraliśmy. Ślady na ścianie nad naszymi drzwiami. Obok u sąsiadów również" - mówił jeden z mieszkańców bloku.

Mówi jeden z mieszkańców bloku

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Podwawelska Radosław Żołubak potwierdził, że problem znakowania mieszkań jest spory. Zaznacza, że to nie tylko rysunki przy dzwonkach do drzwi, ale też różne drobne przedmioty zostawiane na wycieraczkach, ulotki wetknięte w drzwi. Panie sprzątające mają teraz zwracać uwagę na takie symbole i usuwać je.

Mówi prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Podwawelska Radosław Żołubak

Prezes dodaje, że do tej pory potwierdzono jeden przypadek włamania. Jeden z lokatorów osiedla Podwawelskiego zastał włamywaczy na gorącym uczynku i przepłoszył ich ze swojego mieszkania. Na klatkach umieszczono informacje o tym, jak się zabezpieczyć przed kradzieżą, zorganizowano też specjalne spotkanie z policją.

Ale problem dotyczy całego Krakowa. Na statystyki musimy jeszcze poczekać, ale nieoficjalnie wiadomo, że od początku roku do końca czerwca odnotowano więcej przypadków włamań na terenie miasta niż w analogicznym okresie z ubiegłego roku.

Podobnie znakowane są mieszkania na osiedlu Avia oraz na Ruczaju. Policja przypomina o zamykaniu drzwi na klucz podczas każdego wyjścia z domu. Drzwi wejściowe oraz te na balkon powinny być także zamknięte w nocy, gdy śpimy. Dobrze jest też zainwestować w solidniejsze zamki.

Piotr Szpiech z komendy miejskiej policji w Krakowie poleca również tak zwane symulatory obecności kupione w sklepie z elektroniką, które włączają o określonej porze światło w mieszkaniu. Takie proste działanie może odstraszyć, bo żaden złodziej, nawet najlepszy, nie będzie chciał ryzykować spotkania z właścicielem mieszkania. Najtańsze symulatory obecności można znaleźć już za 30/40 złotych.

"To proste urządzenia, które możemy zaprogramować jeszcze w sklepie. Warto zainwestować, bo może się okazać, że urządzenie skutecznie odstraszy złodzieja" - podkreśla policjant.

Z Piotrem Szpiechem z komendy miejskiej policji w Krakowie rozmawia Bartłomiej Bujas

Spółdzielnie mieszkaniowe apelują natomiast, by, wchodząc do klatki, nie zostawiać otwartych drzwi wejściowych. Złodziej, który nie zna kodu do klatki, także nie wejdzie.

Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3478198

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię