Muzeum Etnograficzne w Krakowie inauguruje cykl spotkań pt. GRANICE CIAŁA.

W każdy ostatni czwartek miesiąca, od maja do października 2012 roku, o godzinie 18.00, będziemy podejmować tematy związane z cielesnym doświadczaniem świata. Rozmowy będą toczyć się wokół wątków granicznych, wywołujących niepewność, takich, które nie znajdują jednoznacznego rozstrzygnięcia. Wraz z zaproszonymi gośćmi chcemy zastanowić się nad tymi aspektami naszej cielesności, które intrygują, niepokoją.

Gościem pierwszego spotkania (31 maja, godz. 18.00) będzie p rof. dr hab. Jan Hartman filozof i publicysta, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Filozofii i Bioetyki na Wydziale Nauk o Zdrowiu, zajmujący się etyką, bioetyką, metafilozofią i filozofią polityki. Z profesorem Janem Hartmanem porozmawiamy o cielesności w kontekście wykorzystania, przechowywania i eksponowania martwego ciała. Jak się zachowujemy w stosunku do ludzkich zwłok? Odwracamy wzrok czy raczej chcemy się przyjrzeć? Co myślimy o ich wystawianiu na widok publiczny: podczas uroczystości pogrzebowych (zwłaszcza tych z masowym udziałem publiczności), w mediach, w muzeum? Czy budzi nasz opór myślenie o ciele zmarłego w kategoriach użyteczności: badań naukowych (słynna „trupia farma” z Tennessee), ćwiczeń chirurgicznej sprawności, crash-testów, testów broni palnej?

Wobec ciała człowieka, który zmarł, mocniej wybrzmiewa pytanie: czy człowiek jest swoim ciałem, czy raczej je posiada podobnie jak rzecz, którą może dowolnie dysponować?

Nowy cykl spotkań w Muzeum Etnograficznym w Krakowie w każdy ostatni czwartek miesiąca od maja do października 2012 roku zawsze o godzinie 18.00, Ratusz, pl. Wolnica 1

Wstęp wolny28.06.2012, g.18.00
POROŚNIĘTE – rozmowa z dr Anną Olszewską
Powierzchnia ciała: włosy, skóra, paznokcie, łuski, pancerz. Atrybuty piękna, oznaki zdrowia, symbole witalności i mocy albo stygmatyzujące powody wykluczenia.

26.07.2012 – seans filmowy, g.18.00
, reż. Phie Ambo, Dania/Finlandia, 2007 r., 79 min.
Dokument o współdzieleniu świata z terapeutycznymi robotami, mechanicznymi replikami ludzi. Czy można stworzyć z nimi emocjonalną więź?

30.08.2012 – seans filmowy, g.18.00
, scen. i reż. Jan Švankmajer, Czechy/Japonia/Wielka Brytania, 2000 r., 125 min.
Mroczna i surrealistyczna opowieść dla osób o mocnych nerwach. Historia

o przemożnym pragnieniu potomstwa, bezwarunkowej rodzicielskiej miłości

i… niebywałym apetycie. Ożywiony pniak komplikuje życie mieszkańców pewnej kamienicy.

27.09.2012, g.18.00
PRZEDŁUŻONE – rozmowa z dr. Tomaszem Rakowskim
Protezy, implanty, przeszczepy – części zamienne. Jak wpływają na wyobrażenia anatomii ciała, poczucie jego kompletności i sprawności? Projektowanie nieśmiertelności: od medycyny ludowej do nowoczesnej chirurgii

25.10.2012, g.18.00
OTWARTE – rozmowa z dr hab. Moniką Bakke
Krew, płynna i wyciekająca, pozostaje w sprzeczności z wyobrażeniem ludzkiego ciała jako zamkniętego, stałego. Święta i przeklęta. Nośnik DNA – kodu genetycznego

i kulturowego: niezmienna baza danych, czy pole eksperymentalnych modyfikacji?