Wystawa odbędzie się po ponad 100 latach od daty ogłoszenia dekretu o prawie wyborczym dla Polek oraz uchwaleniu konstytucji marcowej, w której ustawowo to prawo zostało zagwarantowane.
Pamiętać należy, że w staraniach o zmianę pozycji społecznej polskich kobiet w początkach XX wieku dużą rolę odegrały mieszkanki Krakowa.
Ważnym celem wystawy jest ukazanie różnorodnej roli kobiet w życiu społecznym, artystycznym i politycznym w przestrzeni miasta, lokalnej społeczności, a także w kontekście wydarzeń politycznych i społecznych dotykających bezpośrednio i pośrednio Krakowa w różnych epokach historycznych  i współcześnie. To także okazja do prezentacji  aktywności kobiet w kontekście panujących w danym okresie schematów społecznych – ukazania na ile można być „wolną” w określonych ramach obyczajowo- społecznych i jak wyzwolić się z narzuconych ograniczeń.
Zwiedzający wystawę poznają sylwetki tak silnych osobowości, jak legendarna pierwsza studenta – Nawojka, ale także pierwsze „magister fermacyji” – rodzone siostry i zakonnice Filipina i Konstancja Studzińskie. O silnej osobowości takich sław jak aktorki Helena Modrzejewska i Antonina Hoffmann czy ikony polskiej sztuki XX wieku Zofii Stryjeńskiej nie potrzeba nikogo przekonywać, podobnie jak o sylwetkach emancypantek Marii Dulębianki, czy Kazimiery Bujwidowej.
Ważną postacią będzie także krakowianka - królowa przedwojennego tenisa – Jadwiga Jędrzejowska, której styl gry powalał przeciwniczki oraz ilustratorka przedwojennego „Vogue” i „Harper̒s Bazaar”- Alicja Halicka.
Historia krakowianek ukazana będzie w kontekście ważnych przemian społecznych w Europie, jak międzynarodowe ruchy na rzecz emancypacji, aktywność kobiet w I i II wojnie światowej, aktywności na rzecz walki o demokrację.
Na wystawie obok zbiorów z różnych muzeów będą eksponowane prace współczesnych artystek  i artysty:Leny
Achtelik,
Bettiny Bereś,
Antoniny Chmielewskiej-Meryndy,
Ewy Ciepielewskiej,
Marty Frej,
Agaty Głogowskiej,
Ewy Juszkiewicz,
Bogumiła Książka,
Agaty Kus-Dymnej
Marii Lemperk (Mytrofanovej),
Patrycji Piętki,
Jadwigi Sawickiej,
Iwony Siwek- Front,
Ewy Skaper,
 Beaty Sosnowskiej,
Beaty Stankiewicz,
Agaty Stępień,
Pauliny Taranek,
Erwiny Ziomkowskiej,
Anny Marii Zygmunt.
Wystawa czasowa
26.09.2024 - 16.03.2025
Kurator wystawy: Michał Hankus
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

mat.prasowe