MacBooki to przenośne komputery, które sprawdzają się w wielu branżach. Po sprzęty Apple sięgają chętnie przedstawiciele zawodów kreatywnych - dziennikarze, copywriterzy, graficy, filmowcy, muzycy. Coraz chętniej sprzęty te wybierają również osoby pracujące w branży IT.

Płynnie działające, wydajne komputery przypadły do gustu IT project managerom, ale to dopiero początek! Czy MacBook dla programisty to dobry pomysł? Zdecydowanie tak! Chociaż programiści to jedni z najbardziej wymagających grup zawodowych, najnowsze sprzęty Apple sprostają ich potrzebom.

Ze względu na specyfikę pracy, lepiej sprawdzą się dla nich komputery MacBook Pro, chociaż ceniący swobodę działania z dowolnego miejsca na świecie, mogą również rozważać najnowsze, mocne odsłony MacBook Air.

Pod nazwą „MacBook Pro” kryje się sporo modeli komputerów - jeszcze więcej niż w przypadku MacBooka Air. Dlatego dobrze ustalić, jakie cechy powinien spełnić idealny komputer dla programisty i pod tym względem czytać specyfikację, porównując poszczególne MacBooki.

Laptop dla programisty - co wziąć pod uwagę?

Czytając specyfikację laptopów dla programistów, trzeba wziąć pod uwagę zupełnie inne kwestie, niż w przypadku sprzętu dla grafików, dziennikarzy czy szkoleniowców. Na co patrzeć, by wybór sprzętu okazał się strzałem w dziesiątkę?

  • Procesor - im potężniejszy, tym lepiej! Programowanie to złożony proces, więc żeby wszystko działało płynnie, konieczne jest postawienie na jak najlepszą wydajność procesora.

  • Ekran - dla programistów odwzorowanie kolorów także ma znaczenie, dlatego dobrze zwracać uwagę na mocną specyfikację tego parametru. W kontekście MacBooków, dużą zaletą jest wprowadzona przez Apple technologia True Tone. Odpowiada ona za dopasowanie temperatury barw wyświetlanego obrazu do oświetlenia otoczenia. Poprawia to znacząco komfort pracy przy długim czasie spędzanym przy komputerze.

  • Klawiatura - wygodna, podświetlana klawiatura jest jednym z najważniejszych aspektów dobrego laptopa dla programisty.

  • System chłodzenia - mając w perspektywie wielogodzinne sesje przy komputerze, sprawne chłodzenie jest koniecznością.

  • Pamięć RAM - im więcej, tym lepiej! To parametr, którego nie można ignorować, wybierając najlepszy sprzęt dla programisty.

Jaki MacBook dla programisty?

Gdy prześledzimy najważniejsze elementy, które trzeba brać pod uwagę, szukając idealnego sprzętu dla programisty, śmiało możemy stwierdzić, że MacBook Pro będzie odpowiednią opcją! Tylko który? Oto najciekawsze modele:

  • Laptop APPLE MacBook Pro 13.3 M2 - najnowsza wersja z 2022 roku robi wrażenie! Czip M2 z nowej generacji CPU, GPU i technologią samouczenia maszyn o przełomowej wydajności to najważniejsza innowacja w tym modelu. Sprzęt został wyposażony w 16-rdzeniowy system Neural Engine do zaawansowanych zadań wymagających samouczenia. Do tego - nawet 24 GB zunifikowanej pamięci RAM, co sprawia, że wszystko w MacBooku działa płynnie i bez przestojów. Warto też wspomnieć o superwydajnym systemie chłodzenia, który zapewnia wydajność pracy i baterii, która pozwala na ponad 20 godzin działania bez konieczności ładowania urządzenia.

  • Laptop APPLE MacBook Pro 13.3 M1 - poprzednia wersja tego modelu, ciągle jest bardzo dobrym wyborem. Zaprojektowany przez Apple czip M1 to ciągle gigantyczny skok wydajności CPU, GPU i samouczenia w porównaniu z poprzednimi odsłonami MacBooków. Wydajna bateria pozwala na ponad 20 godzin pracy, a superszybka pamięć masowa SSD zapewnia płynne działanie aplikacji.

  • Laptop APPLE MacBook Pro 16 M1 Pro - to sprzęt dla wymagających, o mocnej specyfikacji i większych rozmiarach. 16,2-calowy wyświetlacz zapewnia komfort pracy, a wydajna bateria - pozwala na korzystanie z komputera do 21 godzin bez potrzeby ładowania. Warto zwrócić uwagę na 16-rdzeniowy system Neural Engine, który zapewnia nawet 5x większą efektywność samouczenia w porównaniu z poprzednią generacją sprzętów.

Sprzęty Apple to doskonała opcja dla programistów. Warto sprawdzić, jaki MacBook Pro w sklepie MediaMarkt spełni najlepiej oczekiwania co do rozmiarów sprzętu i kluczowych aspektów specyfikacji. Wybór jest naprawdę duży!