Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mieszkańcy Trzebini wreszcie będą mieć dworzec z prawdziwego zdarzenia

  • Natalia Feluś
  • date_range Wtorek, 2024.06.18 13:51 ( Edytowany Wtorek, 2024.06.18 14:30 )
W Trzebini powstanie długo wyczekiwane powiatowe centrum przesiadkowe. Inwestycja obejmuje przebudowę dworca autobusowego, zlokalizowanego przy dworcu kolejowym, wraz z budową parkingu na 60 miejsc.

Autorem wizualizacji jest Biuro Projektowe Twój Dom

Posłuchaj co mówią Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini oraz Marek Dyszy, przewodniczący Związku Komunalnego "Komunikacja Międzygminna" w Chrzanowie

Ma to poprawić komunikację w całym powiecie chrzanowskim, bo to przez stację kolejową w Trzebini przejeżdża ponad 170 kursów pociągów na dobę w stronę Krakowa i Katowic.

Jednak w czasie trwania inwestycji pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.Jak mówi Marek Dyszy, przewodniczący Związku Komunalnego "Komunikacja Międzygminna" w Chrzanowie, pasażerowie będą korzystać z przystanków zastępczych. Tymczasowy dworzec autobusowy ma się znajdować przy ulicy Dworcowej w sąsiedztwie obecnych przystanków. Lokalizacja jednak będzie ruchoma w zależności od etapu przebudowy dworca autobusowego. Nowe centrum przesiadkowe ma być gotowe w przyszłym roku. Koszt tej inwestycji to prawie 23 mln zł.

Nowe centrum przesiadkowe ma połączyć komunikacyjnie także każde sołectwo znajdujące się na terenie gminy Trzebinia. Burmistrz deklaruje, że w godzinach największego natężenia, autobusy mają kursować trzy razy w ciągu godziny (średnio co 20 minut) z każdego sołectwa i kierować się do dworca, skąd mieszkańcy będą mogli jechać dalej, na przykład autobusem w kierunku Chrzanowa bądź też pociągiem do Krakowa czy Katowic.

Do szkół, ośrodka zdrowia i sklepów mogą dojechać tylko pociągiem lub samochodem. Mieszkańcy Dulowej narzekają, że zostali odcięci od świata

Powstanie też dodatkowy, bezpłatny dla mieszkańców gminy Trzebinia, parking na 60 miejsc postojowych. Ma on rozwiązać problem parkujących obecnie na dzikim parkingu pod wiaduktem. Do planowanego parkingu, który zostanie zlokalizowany między rafinerią Orlen a dworcem kolejowym, ma prowadzić droga dojazdowa jako przedłużenie ul. Lema. Między tą drogą a ul. Dworcową powstanie ciąg pieszo-rowerowy.

Parking przy dworcu w Trzebini pęka w szwach. Pojawią się parkometry?

Realizacja inwestycji wiąże się z koniecznością rozbiórki istniejących, starych obiektów handlowo-usługowych. W ich miejscu powstaną dwa nowe obiekty – przeszklony pawilon dworca komunikacyjnego oraz pawilon handlowy. Uzupełnieniem będzie wiata, która połączy oba pawilony. Będzie chronić pasażerów przed złymi warunkami atmosferycznymi.

Poza budową nowoczesnego centrum przesiadkowego inwestycja obejmuje również przebudowę dziewięciu gminnych dróg.

Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Wykonawcy robót o wszelkich utrudnieniach w ruchu będą informować mieszkańców z wyprzedzeniem.

Na wykonanie zadania gmina pozyskała 95 proc. dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię