Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Przeciszowie wydrążą kopalnię. Jak metro!

Ponad półtora miliadra złotych zainwestuje w budowę kopalni węgla kamiennego w Małopolsce katowicka spółka Kopex. Będzie to pierwsza w Polsce kopalnia, w której nie będzie szybów. Węgiel będzie transportowany specjalnymi tunelami. Budowa ma ruszyć w 2015 roku.

Fot. materiały prasowe


Kopalnia w Przeciszowie niedaleko Oświęcimia będzie pierwszą w Polsce, w której nie będzie charakterystycznych szybów. Węgiel będzie wydobywany na powierzchnię specjalnymi tunelami, tzw. upadowymi. W Przeciszowie zostaną wydrążone dwa takie tunele.

" Jeden będzie służył do transportu węgla, drugi do transportu ludzi i materiałów " - powiedział Radiu Kraków Bogusław Chrószcz, odpowiedzialny za budowę kopalni w Przeciszowie.


Fot. mat. prasowe
Budowa tuneli to trudne zadanie. Potrwa 2 i pół roku. Specjaliści będą wykorzystywać maszyny TBM (Tunneling Boring Machines), czyli podobne do tych, które są używane przy budowie tuneli metra. To również nowość w górnictwie. Do tej pory taką metodę wykorzystano przy budowie upadowych w kopalniach w Australii.

W okolicach Oświęcimia do wydobycia jest 100 milionów ton węgla. Będzie on wydobywany z głębokości od 250 do 650 metrów. Eksploatacja planowana jest na 30 lat. Koszty wydobycia mają być tańsze niż w innych kopalniach na Śląsku. To efekt m.in. korzystnego zalegania złóż i niewielkich zagrożeń związanych z wydobyciem.

"Złoże jest tak usytuowane, że pozwala bardzo efektywnie eksploatować węgiel. Stąd nasza decyzja, by inwestować w tej okolicy" - przyznaje w rozmowie z Radiem Krakow Józef Wolski, prezes Kopeksu.

W kopalni pracę znajdzie 1050 osób. Budowa ma ruszyć w 2015 a pierwszy węgiel na powierzchnie ma trafić w 2018 roku.

(Marek Mędela)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię