"Pierwszy program to Rosnąca odporność. Jest to program dla samorządów. Otóż proszę państwa, trzy gminy w każdym powiecie ziemskim, które odnotują najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia otrzymają odpowiednio 1 mln złotych za pierwsze miejsce, pół miliona za drugie i 250 tys. złotych za trzecie miejsce" - powiedział Dworczyk na konferencji prasowej.
Jak dodał, drugi program dotyczyć będzie powstania objazdowych punktów szczepień. "W oparciu o urzędy wojewódzkie zostaną uruchomione takie mobilne punkty, które będą jeździły po tych gminach, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych, gdzie mieszkańcom być może najtrudniej było dotrzeć do punktów szczepień" - powiedział szef KPRM.
"W porozumieniu oczywiście z samorządami takie punkty zostaną uruchomione. Będzie tam ryczałt finansowy dla takiego mobilnego punktu organizującego szczepienia i wysoka stawka za codziennie wykonywane szczepienia" - powiedział Dworczyk.
Poinformował, że zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego podejmowane zostaną kolejne działania, które mają poprawić sytuację związaną ze szczepieniami przeciw Covid-19. "Ruszamy od września z dużą kampanią edukacyjną w szkołach. Będzie o tym ministerstwo edukacji narodowej szczegółowo informowało" - powiedział.
Jak mówił, nie chodzi tylko o lekcje, na których będzie przekazywana rzetelna informacja, ale chodzi też o webinaria dla rodziców, dla osób dorosłych, "gdzie właśnie tej rzetelnej informacji będzie można się spodziewać". 

Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski - obecnie około 80-ciu procent wszystkich zakażeń w Polsce to wariant delta.

Zwrócił też uwagę, że liczba zakażeń systematycznie rośnie. Choć na razie nie tak szybko. Czwarta fala jest jednak nieunikniona i uderzy prawdopodobnie pod koniec sierpnia. Dlatego warto, aby ci, którzy jeszcze się nie zaszczepili - zrobili to jak najszybciej.