- Spełniliśmy ten warunek - mówiła podczas otwarcia prosektorium prorektor sądeckiej uczelni ds. kształcenia i studentów dr Halina Potok

Wprawdzie komisja akredytacyjna miała wszystkie informacje w tym zakresie, bo już wizytując nas w maju mogła obserwować początek prac, ale jej obawy dotyczą między innymi tego, że to prosektorium nie jest jeszcze gotowe do realizowania zajęć ze studentami

- wyjaśnia Potok.

Władze sądeckiej ANS zapewniają, że prosektorium jest gotowe i w pełni wyposażone. Pozostały jednak jeszcze odbiory, m.in. Sanepidu. Plan uczelni zakłada, że pierwsze zajęcia ze studentami będzie można tam przeprowadzić jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Budowa prosektorium przy ul. Kościuszki kosztowała ponad 8 mln zł. Koszty pokryła uczelnia. Prosektorium – jak podkreślił rzecznik – spełnia wszelkie wymagania. "Wyposażenie było szeroko konsultowane, tak aby zapewnić najwyższy standard kształcenia" – zaznaczył.

Aby studenci mieli jak najlepsze warunki, uczelnia chce wznieść budynek dydaktyczny o powierzchni ok. 3 tys. mkw. "Jesteśmy w trakcie prac projektowych włącznie z pozwoleniem na budowę" – powiedział rzecznik prasowy Tomasz Zacłona.

ANS uruchomiła kierunek lekarski w 2023 r. za zgodą ówczesnego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, ale mimo braku pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Studia rozpoczęło tu wówczas 50 osób.

W 2024 r. PKA przeprowadziła ponowną kontrolę kierunku lekarskiego na uczelni i ponownie wydała negatywną opinię. W związku z tym na rok akademicki 2024/2025 ANS nie prowadziła rekrutacji na medycynę.

PKA negatywnie zaopiniowała także kierunki lekarskie w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu, Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi, na Uniwersytecie w Siedlcach.

Łącznie w 2023 r. otwarto dziewięć kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii PKA, ale za pozwoleniem ówczesnego ministra edukacji i nauki.