Uroczysta msza z udziałem delegatów „Solidarności” miała miejsce w środę w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem.

Odnosząc się do powstania NSZZ „Solidarność” metropolita krakowski stwierdził w homilii, że „to była prawdziwa rewolucja”.

„Z tej rewolucji duchowej zdawano sobie sprawę także na zachodzie, który coraz bardziej już wtedy funkcjonował z kultem pieniądza, zysku i wyzysku, dla którego rzeczą niewiarygodną było to, by klasa robotnicza mogła się modlić, na bramach Stoczni Gdańskiej umieścić krzyż, obraz Matki Bożej i portret papieża. By stoczniowcy w długich kolejkach czekali nie na chleb, którego tak brakowało, ale by się wyspowiadać. To była prawdziwa rewolucja ducha wywodząca się z tej prawdy o człowieku, którą nam w najbardziej doskonały i ostateczny sposób objawił nasz Pan Jezus Chrystus” – mówił abp Jędraszewski.

Odnosząc się do wojnie na Ukrainie arcybiskup stwierdził, że „po raz kolejny okazało się, że solidarność jest większa niż przemoc, ten horror i ta nienawiść, że znowu przykład +Solidarności+ rozlał się nie tylko w odniesieniu do Ukrainy, ale na cały świat” – głosił metropolita krakowski.

"Znowu o Polsce zaczyna się mówić z wielkim szacunkiem i podziwem. Nie sądzę niestety, aby miano odwagę sięgnąć do istoty polskiej duszy i to niezależnie od tego, jak daleko jest od kościoła, pozostaje ciągle duszą prawdziwie chrześcijańską, a przez to solidarną” – mówił abp Jędraszewski.

XXX jubileuszowy Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ “Solidarność” odbędzie się w czwartek i piątek w Zakopanem. W pierwszym dniu zjazdu, który odbędzie się w Centralnym Ośrodku Sportu, zaplanowano część uroczystą z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, premiera Mateusza Morawieckiego, wicemarszałka Senatu Marka Pęka, szefa IPN Karola Nawrockiego oraz Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, a także lidera centrali ukraińskich wolnych związków zawodowych KVPU Michaiła Wołyńca.

Przewidziane są wystąpienia m.in. na temat sytuacji na Ukrainie, a także na temat problemów związanych z unijną polityką klimatyczną.