Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Krakowa

  • Bartłomiej Bujas
  • date_range Niedziela, 2021.12.12 11:26 ( Edytowany Niedziela, 2021.12.12 18:29 )
Betlejemskie Światło Pokoju po raz 31. zawitało do Polski. Od samego rana transportowane jest po całym kraju. Harcerze odebrali je od słowackich skautów na przejściu granicznym na Łysej Polanie. Teraz przedstawiciele chorągwi będą przekazywać je lokalnym hufcom. W Krakowie takie wydarzenie odbyło się o 17.30. Zostało przekazane reprezentacjom harcerzy, którzy podzielą się nim w swojej najbliższej okolicy. Światło trafi teraz do lokalnych parafii i domostw, będzie również przekazywane do szkół, szpitali i domów pomocy społecznej.

Fot. Bartłomiej Bujas


Harcmistrz Dariusz Supeł, przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego przekonywał dziś, że Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem zrozumienia i pojednania między narodami:

Mowi Dariusz Supeł

Tegoroczne przesłanie towarzyszące wędrówce Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: „Światło Nadziei”.

„Chcemy, aby Światło było motywacją i siłą do pokonywania trudności. W dobie panującego niepokoju ma ono stać się iskrą, która zatli się w sercu każdego z nas i pomoże mu stawić czoła wyzwaniom” - wyjaśniła zastępczyni szefa sztabu Betlejemskiego Światła Pokoju 2021 hm. Martyna Kowacka.

Przekazując Betlejemskie Światło Pokoju przedstawiciele słowackich skautów życzyli polskiej delegacji i wszystkim rodakom wesołych świąt.

„Koronawirus nie przeszkodził wielkiej międzynarodowej sztafecie, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję i wezwanie, by w trudnych czasach otworzyć się na pomoc drugiemu człowiekowi. W Polsce Światło trafi m.in. do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia przeciwdziałają epidemii Covid-19, aby podziękować za ich zaangażowanie i służbę” – dodała Kowacka.

Harcerze z betlejemskim ogniem dotrą najpierw do Ośrodka ZHP na Polanie Głodówka, gdzie zaplanowano mszę świętą, po której przedstawiciele harcerskich chorągwi rozwiozą Betlejemskie Światło Pokoju po całej Polsce. Od betlejemskiego ognia zapalane będą m.in. świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów. O godz. 16. harcerze przekażą światło metropolicie warszawskiemu Kazimierzowi Nyczowi oraz mieszkańcom Warszawy.

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię