„Z przykrością zauważamy kolejne przypadki wandalizmu na tatrzańskich szlakach. Napisów i graffiti pojawiających się na skałach nie da się po prostu wymazać. Ich usuwanie to proces wymagający wyniesienia w góry narzędzi i żmudnego, ręcznego ścierania farby. Często jest ona już nie do usunięcia. Przyjeżdżamy w góry, by podziwiać ich naturalne piękno, a nie ślady po farbach i markerach” – piszą w apelu władze TPN.
TPN zwraca uwagę, że przy usuwaniu takich napisów stosowanie środków chemicznych jest wykluczone ze względu na ryzyko zanieczyszczenia środowiska.
„Apelujemy, nie podpisujcie się na skałach! Jeden z naszych pracowników lub wolontariuszy będzie ciężko pracował nad usunięciem tych napisów” – wskazano w komunikacie TPN.
Za akty wandalizmu w parku narodowym grożą kary. Minimalna kara to 500 zł mandatu lub skierowanie sprawa do sądu. Władze TPN apelują też do przypadkowych świadków niszczenia przyrody o zgłaszanie takich zachowań do sekretariatu parku lub informacji turystycznej.
W ubiegłych latach turyści bazgrali pisakami i sprayami po skałach m.in. na kopule szczytowej Giewontu, na Zawracie, w Dolinie Roztoki, na Szpiglasowej Przełęczy czy w jaskiniach, a nawet na najwyższym szczycie w Polsce, Rysach.
- A
- A
- A
To już prawdziwa plaga w Tatrach. Kary nie odstraszają
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) apelują, aby nie podpisywać się na skałach; usuwanie takich napisów to proces wymagający wyniesienia w góry narzędzi, wymaga żmudnego, ręcznego ścierania farby, co wiąże się z bezpowrotnym niszczeniem roślinności naskalnej.Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:52
Uspokaja się sytuacja pogodowa w Małopolsce. Opady jedynie przelotne, od wtorku słonecznie i ciepło
-
11:26
Ósma ligowa wygrana. Lider ucieka rywalom
-
10:10
Coraz więcej młodych ludzi ucieka w negację siebie
-
08:15
Nowy Targ: W poniedziałek finał procesu ws. byłego księdza, który miał molestować ministrantów
-
08:02
Pogoda pokrzyżowała plany podróżnym. Opóźnienia, zmiany w kursowaniu pociągów i wstrzymane kursy
-
07:43
To może być ostatnia okrągła rocznica z liczną grupą ludzi, którzy przeszli przez piekło Auschwitz
-
06:54
Trwa usuwanie skutków ulew w Małopolsce. Trudna sytuacja w kilku miejscach regionu
-
21:55
Prognozy nie są optymistyczne. Wciąż może intensywnie padać
-
20:01
Złota "główka" Virgila Ghity dała wygraną Cracovii!
-
19:53
Studzienki nie wyrabiały. Fotorelacja m.in. z krakowskich Azorów
-
19:03
Zanim wybierzesz się w podróż pociągiem, sprawdź komunikaty
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze