Budynek trzeba przede wszystkim wzmocnić, tak by nie groził zawaleniem. Obiekt na nowo zyska swój dawny blask. Elewacja najprawdopodobniej zostanie  obłożona drewnem. 
"Myślę, że tutaj będzie wiele warstw poznawczych. Będziemy mieli na pewno artefakty historyczne, ale będziemy też mieli pewnie nowoczesne różnego typu multimedia, które będą pokazywały rolę taternictwa, alpinizmu, himalaizmu. Z zaciekawieniem czekam, bo sam chętnie obejrzę jak najszybciej" - mówi minister kultury Piotr Gliński. 
Teraz trzeba wykonać projekt, uzyskać dofinansowanie i pozwolenie na budowę, ale gdy uda się już wykonać wszystkie prace, wewnątrz znajdziemy zabytkowe narty i wiele innych eksponatów
Oprócz zbiorów w Muzeum Taternictwa i Narciarstwa mogą pojawić się także nowoczesne ekrany i urządzenia elektroniczne:
"Będziemy starali się uratować ten obiekt. Jak widzimy, ma tutaj bardzo dużo naleciałości z różnych okresów. Będziemy usuwać te, które tutaj są nieodpowiednie, oczywiście przy współpracy z konserwatorem zabytków. Natomiast zasadnicza bryła, która jest w stylu zakopiańskim, pozostanie. Jest to budynek, który według naszej wiedzy obecnej był obłożony drewnianą okładziną. Nie była to taka konstrukcja jak w Willi Jutrzenka, która jest naprzeciwko dawnej szkoły muzycznej. Teraz jest otynkowana. Pewnie powrócimy do jakiejś okładziny, ale teraz za wcześnie mówić o tym" - mówi Michał Murzyn - dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Pierwsze apele o budowę tego muzeum pojawiły się już 100 lat temu.
"To tutaj pierwsze kroki stawiali narciarze, taternicy, ratownicy górscy, wreszcie wielcy odkrywcy gór. Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj w Małopolsce, w sercu Tatr, powstanie miejsce, które upamiętni pamięć tych wszystkich osób, które są zasłużone w tych dziedzinach" - mówiła Monika Gubała z urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego.
Dziś podkreślano, że muzeum ma być współtworzone przez wszystkich miłośników gór. Już teraz apelowano do kolekcjonerów i właścicieli wyjątkowych przedmiotów o umożliwienie umieszczenia ich na planowanej wystawie.
Zakup budynku i gminnej działki przez Muzeum Tatrzańskie został sfinansowany z pieniędzy pochodzących od Ministerstwa Kultury i województwa małopolskiego. Wraz z kosztami notarialnymi to 5 milionów 330 tysięcy złotych. Przebudowa i adaptacja to natomiast wydatek: co najmniej od 5 do 8 milionów złotych.