W tym artykule znajdziesz:

  • 800 plus od kiedy? - Podstawowe informacje o waloryzacji świadczenia 500+

  • Program 800 plus to aż 3600 zł na każde dziecko w skali roku

  • 800 plus wniosek - czy rodzice muszą składać dodatkowe wnioski w ramach waloryzacji świadczenia?

  • Czy kwota świadczenia zostanie podniesiona automatycznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

  • 800 plus - wniosek o świadczenie wyślesz już tylko przez Internet

 800 plus od kiedy? - Podstawowe informacje o waloryzacji świadczenia 500+

Wielu wyborców zastanawiało się, czy wraz ze zmianą władzy obcięte zostaną flagowe programy socjalne poprzedniego rządu. Dziś możemy już potwierdzić, że świadczenie wychowawcze 500 plus, które rodzice otrzymywali na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia, zostaje podniesione w ramach programu 800 plus. 7 sierpnia 2023 roku Prezydent RP Andrzej Duda złożył swój podpis na nowelizacji ustawy pomocy państwa w wychowaniu dzieci. W związku z tym waloryzacji ulega świadczenie wychowawcze, które tak wielu rodzicom pomogło zbalansować budżet domowy w obliczu ekonomicznych wyzwań związanych z wychowaniem dzieci. Już od 1 stycznia 2024 wypłaty zostaną automatycznie podniesione z kwoty 500 zł na 800 zł.

Program 800 plus to aż 3600 zł na każde dziecko w skali roku

Na program socjalny przynoszący co miesiąc wsparcie finansowe rodzicom wychowującym dzieci warto spojrzeć również w skali rocznej. Podwyżka świadczenia o 300 zł miesięcznie to w skali roku aż 3600 zł więcej na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Analogicznie rodzice z dwójką pociech otrzymają 7200 zł więcej, a posiadający troje dzieci - aż 10 800 zł. Waloryzacja ta ma za zadanie także zredukować wpływ inflacji na obniżenie mocy nabywczej pieniędzy otrzymanych w ramach świadczenia. To konieczny krok, którego utrzymanie powinno być priorytetem nowego rządu.

800 plus wniosek - czy rodzice muszą składać dodatkowe wnioski w ramach waloryzacji świadczenia?

Oczywiście wraz z nowelizacją ustawy, podniesieniem kwoty świadczenia i modernizacją samego programu socjalnego pojawiają się dziesiątki pytań i wątpliwości po stronie rodziców. Obywatele, którzy otrzymywali świadczenie w ramach 500 plus, zastanawiają się, czy do zmiany wysokości wypłaty potrzebne będzie złożenie dodatkowego wniosku? Odpowiedź na to podstawowe pytanie brzmi jednoznacznie - nie, kwota świadczenia zostanie podniesiona automatycznie już przy styczniowej wypłacie przez ZUS. Inaczej sprawa wygląda w przypadku rodziców, którzy nie pobierali świadczenia w roku ubiegłym i chcieliby dołączyć do programu. Okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca 2024 do końca maja 2025. Aby otrzymywać w tym czasie świadczenie, należy złożyć wniosek do ZUS. Nabór zostanie otwarty 1 lutego 2024. Wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną. Więcej informacji znajdą Państwo na portalu podatnik.info.

Czy kwota świadczenia zostanie podniesiona automatycznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

Rodzice, którzy złożyli wniosek w ubiegłorocznym naborze, dzięki czemu pobierali świadczenia od czerwca 2023, mogą spodziewać się automatycznego podniesienia kwoty świadczenia do 800 zł. ZUS robi to automatycznie, bez powtórnego wnioskowania ze strony obywatela. Warto jednak pamiętać, że obecny okres wypłat kończy się 31 maja 2024. Aby przedłużyć wypłaty świadczenia wychowawczego na kolejny okres musimy złożyć nowy wniosek, do którego nabór drogą elektroniczną zostanie otwarty już 1 lutego 2024.

800 plus - wniosek o świadczenie wyślesz już tylko przez Internet

Wniosek składa się wyłącznie drogą elektroniczną, co stanowi bardzo duże ułatwienie dla urzędników, a jednocześnie niweluje ewentualne kolejki w urzędowych okienkach. Wnioski o świadczenie wychowawcze możemy złożyć za pośrednictwem kilku serwisów: w aplikacji mobilnej mZUS, w PUE ZUS, na portalu Emp@tia oraz w bankowości elektronicznej banków SKOK, które współpracują z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Cały proces jest bardzo intuicyjny i przyjazny również dla nowych użytkowników, więc nie powinien sprawić wnioskującym problemów.