To z pewnością najbardziej dekoracyjny rodzaj rolet, świetnie pasujący do wnętrz utrzymanych w nieco starszych stylach – vintage, retro, rustykalnym, angielskim, francuskim, ale też skandynawskim i minimalistycznym.

Rolety rzymskie na https://www.karnix.pl/ szyje się z tkanin zasłonowych i można je zamówić na dowolny wymiar. Wyglądają na pozszywane ze sobą pasy materiału, w rzeczywistości mamy do czynienia z jedna dużą tkaniną, w której wyodrębniono tunele na fiszbiny. Dzięki nim roleta po podciągnięciu do góry wygląda jak symetryczny stos falban. Natomiast zasłonięta przypomina szeroko rozciągniętą zasłonę i na pierwszy rzut oka można się pomylić.

Rolety rzymskie można dodatkowo ozdobić falbaną w dolnej części i lambrekinem w górnej. W takiej wersji można je zobaczyć we wnętrzach stylizowanych na stare, np. vintage lub retro z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Jak czyścić rolety rzymskie?

Roletom rzymskim należy się taka sama uważność jak wszystkim innym. Dzięki regularnej pielęgnacji nie trzeba ich często prać. Warto zaprzyjaźnić się z odkurzaczem, miotełką do kurzu lub czystą, wilgotną gąbką. Te proste gadżety, które na pewno są w każdym domu, pozwolą na cykliczne odświeżanie rolet przy każdych porządkach.

Jeśli na rolecie pojawi się plama, zwykle trzeba je zdjąć z okna i uprać. W nielicznych przypadkach można spróbować zapierania na oknie, jeśli plama nie jest duża i znamy jej pochodzenie.

Jak prać rolety rzymskie?

Samo pranie rolet rzymskich nie jest tak skomplikowane, jak demontaż i ponowny montaż. Konieczne będzie zdjęcie wszystkich fiszbin i obciążników. Do pralki powinna trafić sama tkanina, bez jakichkolwiek części mechanizmu.

Zwykle w domu jest więcej niż jedna roleta, warto więc zapakować elementy każdej do osobnego woreczka i opisać go. Dzięki temu unikniemy pomyłki przy ponownym montażu.

Rolety pierze się dokładnie tak samo, jak zasłony, co oznacza, że dobór odpowiedniego programu zależy od rodzaju tkaniny. Inaczej upierzemy rolety rzymskie z welwetu, a inaczej z bawełny lub poliestru. Jeśli robimy to samodzielnie (a jak najbardziej można tak postąpić), powinniśmy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta.

Aby uniknąć nadmiernej liczby zagnieceń, materiał trzeba złożyć w luźną kostkę. Wpychanie do pralki materiału zwiniętego w luźną kulę nie jest dobrym rozwiązaniem. Wszelkie obawy o skuteczność prania złożonej rolety są zbędne – woda i detergent na pewno dotrą do każdego jej fragmentu.

Zagnieceniom sprzyja też wirowanie, dlatego należy je ograniczyć do minimum. Mokre rolety trzeba powiesić i pozwolić im swobodnie wyschnąć. Niektóre tkaniny nie wymagają prasowania, inne możemy wyrównać lekkim żelazkiem.

Rolety rzymskie jako jedyne można zmieniać

Dlaczego więc nie wykorzystać tej okazji przy praniu? Nigdzie nie jest powiedziane, że roleta musi z powrotem trafić na okno. Wręcz nawet nie powinna, podobnie jak nie mamy na oknach przez cały rok tych samych zasłon. Zimową porą możemy powiesić grubsze rolety, które lepiej chronią przed ubytkiem ciepła. Z kolei latem lepiej postawić na przewiewne rolety z tkaniny zaciemniającej, zwłaszcza w sypialni.

Źródło: rolety - https://www.karnix.pl/