Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Plaga pluskiew w Krakowie - mieszkańcy zmagają się z nią nie od dziś!

Kraków, miasto o bogatej historii i kulturze, zmaga się z problemem, który spędza sen z powiek jego mieszkańcom. Plaga pluskiew, o której doniesienia pojawiają się coraz częściej, stanowi poważne zagrożenie dla komfortu i zdrowia mieszkańców bloków, kamienic oraz hoteli. Dowiedz się, jak wielka jest skala tego problemu, jakie są jego przyczyny oraz co można zrobić, aby skutecznie się go pozbyć. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły!

Jak bardzo zapluskwiony jest Kraków?

Pluskwy w Krakowie to problem, który narasta od wielu lat. Firmy zajmujące się dezynsekcją, takie jak InsektStop odnotowują znaczący wzrost interwencji. Według specjalistów z branży, w ostatnich latach liczba takich przypadków wzrosła nawet o kilkadziesiąt procent. Pluskwy nie tylko zagościły w starych kamienicach, gdzie problem ten jest najbardziej nasilony, ale również w nowoczesnych blokach mieszkalnych i hotelach. Tego typu miejsca, ze względu na dużą rotację mieszkańców i gości, są szczególnie narażone na inwazję pluskiew. W wielu przypadkach, nawet po interwencjach profesjonalnych firm dezynsekcyjnych, problem wraca, co świadczy o jego złożoności i trudności w całkowitym wyeliminowaniu pluskiew.

Jakie są przyczyny plagi?

Pluskwy mogą być przyniesione z różnych miejsc, takich jak szpitale, schroniska, hotele, pensjonaty, a nawet transport publiczny. Nawet najbardziej zadbane mieszkania nie są odporne na te insekty, jeśli do środka trafią np. używane meble lub bagaże, które wcześniej były w zainfestowanych miejscach. Duża rotacja mieszkańców w budynkach wielorodzinnych sprzyja rozprzestrzenianiu się pluskiew jeszcze bardziej, ponieważ cały czas mogą być one przynoszone na nowo.

Na wysoki poziom zapluskwienia wpływ ma także gęsta zabudowa oraz nieszczelność miejskich kamienic i bloków. Ponadto wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obecności pluskiew aż do momentu, gdy problem staje się poważny. Pluskwy są owadami nocnymi, co dodatkowo utrudnia ich wykrycie na wczesnym etapie infestacji. Ich obecność często jest zauważana dopiero wtedy, gdy zaczynają się pojawiać liczne ugryzienia na skórze. Niekiedy w takich przypadkach stan infestacji jest już dosyć poważny.

Co na to mieszkańcy Krakowa?

Mieszkańcy krakowskich bloków i kamienic coraz częściej dzielą się swoimi przeżyciami związanymi z plagą pluskiew, opisując codzienny koszmar życia z tymi uciążliwymi owadami. Niektórym udaje się skutecznie pozbyć pluskiew po jednej interwencji profesjonalistów, a inni borykają się z problemem przez długie miesiące, ponieważ problemem objęty jest cały budynek w stopniu zaawansowany.

„To był prawdziwy horror. Nie mogłam spać spokojnie, wszędzie czułam swędzenie i widziałam ślady ukąszeń” – mówi pani Anna z krakowskiej kamienicy.

Pan Marek, mieszkaniec bloku w Krakowie, opowiada natomiast o takiej sytuacji: „Próbowaliśmy wszystkiego – domowych metod, środków chemicznych, aż w końcu zatrudniliśmy profesjonalną firmę. Dopiero po drugiej interwencji udało się zapanować nad sytuacją. Musieliśmy też zabezpieczyć mieszkanie na wszelkie możliwe sposoby”.

Podobne relacje można usłyszeć od wielu innych mieszkańców, którzy podkreślają, że problem jest trudny do rozwiązania i wymaga specjalistycznego odpluskwiania, a bardzo często także współpracy wszystkich mieszkańców budynku. Jednak ta nie zawsze jest taka oczywista. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwo można przynieść pluskwy do domu oraz jak trudne jest ich późniejsze zwalczanie. Gdy sytuacja jest już krytyczna, koszty całkowitej eliminacji szkodników obejmują nie tylko zabiegi dezynsekcji, a także wymianę mebli, dlatego problemu pluskiew pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować.

Masz podobny problem w swoim mieszkaniu, bloku czy kamienicy? Sprawdź jak wygląda profesjonalne odpluskwianie: https://insektstop.pl/odpluskwianie/

Jak Kraków walczy z plagą pluskiew?

Niestety, problem pluskiew ma swoje źródło przede wszystkim w prywatnych mieszkaniach. Dlatego, mimo iż zarządcy krakowskich nieruchomości podejmują niekiedy działania w postaci dezynsekcji części wspólnych bloków czy kamienic, nie przynosi to oczekiwanych efektów. Chcąc pozbyć się tego problemu do końca, należy podjąć kompleksowe i skoordynowane działania, które obejmują zarówno dezynsekcję prywatnych mieszkań, jak i części wspólnych budynków.

Ważne jest, aby wszyscy mieszkańcy danego budynku byli zaangażowani i świadomi konieczności przeprowadzenia dezynsekcji w swoich lokalach. Tylko wtedy, gdy wszyscy lokatorzy będą współpracować i podejmą odpowiednie kroki w tym samym czasie, możliwe będzie skuteczne wyeliminowanie szkodników w całym bloku czy kamienicy. Pomoc w zakresie dezynsekcji w Krakowie można uzyskać na stronie https://insektstop.pl/dezynsekcja-krakow/ 

Po dezynsekcji istotne są także działania prewencyjne, zwłaszcza jeżeli nie ze wszystkimi sąsiadami udało się współpracować w ramach kompleksowego odpluskwiania budynku. Chodzi tu przede wszystkim o zabezpieczenie mieszkania, np. poprzez uszczelnienie wszelkich szczelin i pęknięć w ścianach, podłogach oraz sufitach, przez które pluskwy mogą migrować z innych mieszkań. Ważne jest również zamontowanie uszczelek w drzwiach czy moskitier na oknach, aby zminimalizować ryzyko przedostania się insektów z zewnątrz.

Nie mniej istotne jest unikanie przynoszenia do domu używanych mebli i tekstyliów, które mogą być źródłem nowych pluskiew. W przypadku konieczności zakupu takich przedmiotów, należy je dokładnie sprawdzić i oczyścić przed wniesieniem do mieszkania. Regularne monitorowanie mieszkania pod kątem obecności pluskiew i szybka reakcja na wszelkie podejrzane objawy mogą zapobiec rozwojowi problemu na wczesnym etapie.

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/plaga-pluskiew-w-krakowie-mieszkancy-zmagaja-sie-z-nia-nie-od-dzis/

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię