Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Powstało "Klimatyczne ABC". W pracy zbiorowej udział wzięli też badacze z Krakowa

Interdyscyplinarny zespół ekspertów przygotował darmowy podręcznik na temat zmiany klimatu. Może on być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli w szkołach średnich oraz na uczelniach.

Fot. pixabay

Mówi dr Paweł Gajda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeden ze współautorów podręcznika

Książka "Klimatyczne ABC" w wersji elektronicznej jest już dostępna. Książka podzielona jest na cztery części, przedstawiające mechanizmy i przyczyny globalnego ocieplenia, jego konsekwencje oraz działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom zmiany klimatu.

"Jest tam mowa, m.in. jak węgiel krąży w przyrodzie, co to jest cykl węglowy, jak wygląda jego usuwanie z biosfery do atmosfery. Znajdziemy też rozdział o emisji gazów cieplarnianych. Jakie są źródła emisji, które powoduje człowiek i dlaczego te emisje wciąż rosną. Jest wreszcie mowa o znanych faktach i mitach na temat zmian klimatu" - mówi Radiu Kraków dr Paweł Gajda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeden ze współautorów podręcznika.          

"Klimatyczne ABC" to praca zbiorowa 16 badaczy, którzy reprezentują wiedzę z zakresu fizyki, chemii, biologii, ekologii, geografii, ekonomii, psychologii, wiedzy o społeczeństwie oraz inżynierii.

Publikacja zawiera 13 lekcji oraz 25 pytań i odpowiedzi eksperckich z podaniem źródeł, raportów międzynarodowych organizacji, artykułów naukowych czy linków do listów otwartych naukowców z całego świata. Duży nacisk położono na przystępność treści oraz spójny podział materiału.

Książkę przygotowali wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Klimatyczne ABC

Poniedziałek, 2021.11.29

Autor:
Ewa Szkurłat

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3282667

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię