Wiele z proponowanych podczas dni otwartych atrakcji została  sfinansowana właśnie z pieniędzy unijnych, które w ostatnich  latach intensywnie napędzały  gospodarkę w regionie. To dzięki nim zrealizowano tysiące przedsięwzięć, mających wpływ na życie mieszkańców regionu

- mówi marszałek Województwa małopolskiego Witold Kozłowski

Żeby skorzystać z konkretnych wydarzeń, warto dobrze zaplanować weekend, bo na część atrakcji obowiązują rezerwacje, jak na przykład w Operze Krakowskiej, do zwiedzania której zaprasza Magdalena Jaworska:

Funduszom europejskim zawdzięczamy modernizację technologii sceny i to będzie częścią wydarzeń, które państwu proponujemy. O 14 mamy zaplanowane zwiedzanie kulis pracowni, a o 15 będzie pokaz technologii sceny, będzie można zobaczyć w akcji sztankiety, zapadnie, kurtyny i całą resztę naszych technicznych możliwości.

Najcenniejsze skarby wawelskie oraz te zgromadzone w archiwum katedralnym będą w zasięgu ręki dzięki wystawie pod hasłem "Skarby krakowskiej kapituły", na którą zabierze zwiedzających Joanna Świtała z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

Znajdą się także atrakcje dla dzieci. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci poznają typy insygniów koronacyjnych, dowiedzą się, jak przebiegała koronacja i jakie wydarzenia jej towarzyszyły. Podczas pogadanki będą mogły obejrzeć i dotknąć replik insygniów koronacyjnych. W drugiej części spotkania wcielą się w wylosowanie role: przyszłego monarchy, koronatora, biskupa i obserwatorów. Po zajęciach będzie możliwość zwiedzania wystawy Skarby Krakowskiej Kapituły. Po zakończeniu zajęć na wszystkich uczestników będą czekały niespodzianki. Wydarzenie jest w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc (e-mail: skk.wystawa@upjp2.edu.pl).

Z okazji DOFE 2022 wejście na teren Ogrodu Botanicznego w Krakowie kosztuje symboliczną złotówkę i obejmuje zwiedzanie kolekcji zewnętrznych oraz szklarni.

Jedną z atrakcji jest też oprowadzanie po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca”. Na nowej wystawie stałej w Pałacu Krzysztofory historia, magia i legenda splatają się z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść. Bo taki właśnie jest Kraków. W przeszłość Krakowa wnikniemy dzięki kilkuset eksponatom z kolekcji Muzeum Krakowa. Wśród nich znajdą się te szczególnie krakowskie, jak strój Lajkonika, szopka krakowska, czy maszkarony; te szczególnie związane z lokalnymi instytucjami, jak srebrny kur Bractwa Kurkowego z XVI w., pierścień i berełko burmistrzów krakowskich z tego samego stulecia, lada Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej z XVIII w., ale również dzieła sygnowane nazwiskami Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa czy Wlastimila Hoffmana. Zwiedzający Krzysztofory będą mieli też okazję wejścia do… szopki krakowskiej, a dokładniej to do jej przeskalowanej wersji, współtworzonej przez szopkarzy. Obowiązuje limit uczestników. Zapisy w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl

A kto woli aktywne wydarzenia, może wybrać się na bezpłatne zajęcia na nartorolkach w Klikuszowej lub popływać na basenie w ośrodku sanatoryjnym w Krynicy Zdroju.  

Dni otwarte Funduszy Europejskich to także okazja do  bezpłatnych badań krwi, pomiaru ciśnienia i porady lekarza. Obowiązują zapisy: rejestracja tel.: 12 424 74 79 

Szczegółowy program "Dni Otwartych Funduszy Europejskich"