Radio Kraków
 • A
 • A
 • A

Serwis klimatyzacji samochodowej - na czym polega i jak często go wykonywać w swoim aucie?

Sprawny układ klimatyzacji w aucie bywa bezcenny. Zapewnienie sobie chłodu w upalne dni, a także efektywny ciepły nawiew zimą są niezwykle przydatne. Żeby jednak w pełni cieszyć się z komfortowej temperatury w samochodzie, warto zadbać o regularny pełny serwis klimatyzacji.

Systematyczny serwis klimatyzacji samochodowej powinien być równie częstą praktyką jak wymiana filtra kabinowego czy oleju silnikowego. Dowiedz się, jak powinien przebiegać kompletny serwis klimatyzacji samochodowej, a także, w jakich odstępach czasu umawiać się do serwisu klimatyzacji. Podpowiadamy również, jak znaleźć sprawdzony i rzetelny serwis klimatyzacji.

Na czym polega serwis klimatyzacji samochodowej i dlaczego go wykonujemy?

Każdemu kierowcy zależy na tym, aby komfort podróżowania, a także bezpieczeństwo w trasie były utrzymane na odpowiednim poziomie. Dlatego regularnie wykonujemy przeglądy samochodów, wymieniamy klocki hamulcowe czy kupujemy nowe opony samochodowe. W podobnych kategoriach warto myśleć o układzie klimatyzacji w aucie. Sprawny układ chłodzący ma bowiem spory wpływ zarówno na komfort podczas jazdy, jak i bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Dlaczego to tak istotne?

Dobra klimatyzacja może być niezwykle przydatna zarówno latem, jak i zimą. W okresie największych upałów dzięki obecności układu klimatyzacji możemy zadbać o odpowiednią temperaturę w samochodzie. Dzięki temu jazda w upalne dni nie męczy fizycznie w takim stopniu, jak gdybyśmy byli zdani wyłącznie na otwartą szybę w pojeździe. Łatwiej zachować czujność za kierownicą, kiedy nie cierpimy z powodu gorąca i dusznego powietrza. Z kolei zimą wbrew pozorom klimatyzacja również bywa przydatna, ponieważ powietrze z układu klimatyzacji zawiera mniej wilgoci, dzięki czemu lepiej sprawdza się podczas odmrażania szyb nawiewem.

Pamiętajmy również o własnym zdrowiu. Czyszczenie klimatyzacji jest niezwykle istotnym procesem, ponieważ minimalizujemy w ten sposób ryzyko rozprzestrzeniania się w kabinie samochodu bakterii, wirusów i grzybów. Na odgrzybianie klimatyzacji powinni regularnie decydować się alergicy, gdyż są oni szczególnie narażeni na negatywne skutki działania zabrudzonego układu klimatyzacji.

Serwis klimatyzacji samochodowej - co obejmuje?

Jeśli zależy Ci na tym, żeby konserwacja klimatyzacji przebiegła kompleksowo, powinien ją wykonać serwis klimatyzacji. Część zadań można wykonać samodzielnie, jednak lepiej pozostawić to zadanie doświadczonym profesjonalistom. Bez względu na to, czy kierowca zdecyduje się na wykonanie usługi przeglądu klimatyzacji w warsztacie w Warszawie czy w innej miejscowości, działania powinny przebiegać w podobnej kolejności.

 1. Sprawdzenie poziomu czynnika chłodzącego,

 2. Kontrola i wymiana filtra kabinowego,

 3. Sprawdzenie szczelności układu,

 4. Czyszczenie układu klimatyzacji oraz dezynfekcja,

 5. Sprawdzenie sprężarki i innych komponentów,

 6. Odgrzybianie klimatyzacji,

 7. Ozonowanie,

 8. Ewentualne uzupełnienie czynnika chłodniczego.

Mowa tu o czynnościach, które obejmuje regularny przegląd szczelności układu i jego czystości. Nie ujmujemy bowiem takich prac jak wymiana chłodnicy klimatyzacji czy generalnie naprawa klimatyzacji. Układ składa się z wielu elementów, które czasami ulegają uszkodzeniu. Nowa sprężarka klimatyzacji to poważny wydatek, jednak skupiamy się przede wszystkim na profilaktyce. Serwis klimatyzacji samochodowej - co ile wykonywać zatem tę usługę, by zapobiec zawczasu niepotrzebnym wydatkom na poważniejsze naprawy układu? Przede wszystkim warto skupić się na wykonaniu takiego serwisowania raz do roku. Kierowcom, którzy zastanawiają się, ile trwa serwis klimatyzacji samochodowej w warsztacie spieszymy z odpowiedzią - w przypadku braku dodatkowych usterek, fachowy serwis powinien zostać wykonany już do godziny!

Ile kosztuje serwis klimatyzacji samochodowej?

Na to pytanie inaczej odpowiedzą mieszkańcy dużych aglomeracji niż niedużych miejscowości. Koszt serwisu klimatyzacji będzie znacząco niższy w małych ośrodkach, gdzie za rutynowy przegląd i sprawdzenie szczelności zapłacimy około 150 zł, natomiast analogicznie warsztat wykonujący serwis klimatyzacji samochodowej w Warszawie może zażądać dwukrotnie wyższej stawki. 

Ważne, żeby o sprawdzenie i uzupełnienie czynnika chłodzącego zadbali doświadczeni specjaliści. Gdzie ich szukać? Tutaj pomocna może być przeglądarka warsztatów samochodowych Q Service Castrol, dzięki której znajdziemy zakłady w całej Polsce, oferujące usługi naprawy, regeneracji, diagnostyki pojazdów i wszystko co z tym związane. Samo znalezienie fachowca specjalizującego się w układzie klimatyzacji nie jest trudne. Wystarczy wejść na stronę główną Q Service Catrol i tam wpisać nazwę usługi oraz miejscowość, np.:

Możemy też przejść na konkretną podstronę dedykowaną dla danej uslugi, w tym przypadku "Serwis klimatyzacji samochodowej" i tam wybrać konkretną miejscowość, w której chcemy zrealizować wskazaną usługę, dzięki czemu wyszukiwarka w prosty sposób pokaże najbliższe warsztaty, które wykonują pożądaną przez nas usługę - jak serwis klimatyzacji samochodowej Nowy Sącz czy serwis klimatyzacji samochodowej Wola Ducka.  Znalezienie mechaników, którzy zadbają o wnętrze pojazdu, posiadają generator ozonu, a niestraszna im będzie także wymiana oleju i innych ewentualnych problemów nie będzie wyzwaniem. W przeglądarce możesz nie tylko poznać zakres usług zakładu oraz cennik, ale także sprawdzić opinie innych klientów, a jeśli te będą zadowalające, możesz od razu umówić się na dogodny termin z pomocą formularza.

Pamiętaj - jeśli po włączeniu klimatyzacji poczujesz nieprzyjemny zapach, najlepiej niezwłocznie umówić się na wizytę u specjalisty od klimatyzacji. Serwis to nie tylko profilaktyka, ale też szybka reakcja na możliwe usterki!

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię