Hanna Danek została mistrzynią Europy juniorek w konkurencji K1 na rozgrywanych w Krakowie mistrzostwach Europy juniorek i U23 w kajakarstwie górskim. 17-letnia zawodniczka Startu Nowy Sącz w finale zaliczyła bezbłędny przejazd i wyprzedziła o 1,52 sekundy Czeszkę Barę Galusakovą i jej rodaczkę Marketę Hojdovą.

"Bardzo dobrze mi się płynęło. Jak dotarłam do połowy pomyślałam sobie, żeby tylko utrzymać ten poziom i będzie bardzo dobrze. Jestem niezwykle wdzięczna wszystkim, którzy się przyczynili do tego medalu. To niesamowite przeżycie stać na podium i słuchać Mazurka Dąbrowskiego w Krakowie, na swoim torze, w Polsce i być mistrzynią Europy. To było moje marzenie. Zawsze mistrzostwa Europy szły mi lepiej niż świata i utrzymałam ten poziom. Jestem niezwykle dumna i mam nadzieję, że mam z czego. Oczywiście cała Polska jest niesamowicie dumna z medalu olimpijskiego Klaudii Zwolińskiej. Jest ona wielką inspiracją dla mnie i myślę, że dla wielu polskich i nie tylko polskich kajakarzy" – powiedziała Danek, która w Krakowie potwierdziła swój ogromny talent i znakomitą formę. Miesiąc temu w Liptowskim Mikulaszu zdobyła srebrny medal mistrzostw świata juniorów.

Awansu do 12-osobowego finału nie zdołała wywalczyć Zuzanna Piprek, która w półfinale uzyskała 14. czas.

W rywalizacji U-23 Dominika Brzeska zajęła dziesiąte miejsce. Polka miał nieudany finałowy przejazd, w którym ominęła bramkę, za co otrzymała 50 karnych sekund. Złoty medal wywalczyła reprezentantka Francji Eva Pietracha, srebrny Czeszka Lucie Nesnidalova, a brązowy Słowenka Eva Alina Hocevar.

Mistrzem Europy U23 został Brytyjczyk Ben Haylett, wicemistrzem Francuz Leo Vuitton, a trzecią lokatę wywalczył inny Francuz Edgar Paleau-Brasseur. Polak Michał Ciągło w półfinale uzyskał 14. czas i odpadł z walki i medale.

W kategorii juniorów triumfował Francuz Martin Cornu, przed Słoweńcem Zigą Linem Hocevarem i Włochem Michele Pistonim. Joachim Jabłoński w półfinale zajął 18. miejsce.

Zawody rozgrywane na krakowskim torze Kolna zakończą się niedzielną rywalizacją w konkurencji C1.