Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Po Moskwie i Warszawie, teraz Nowy Jork

Prestiżowa lokalizacja mistrzostw świata w szachach szybkich i błyskawicznych. "Myślę, że tak prestiżowe miejsce pozycjonuje bardzo wysoko dyscyplinę" – mówi Łukasz Turlej, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE.

Jan-Krzysztof Duda /fot. Rafał Oleksiewicz/

Mistrzostwa świata w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się pod koniec grudnia w Nowym Jorku. "Liczę na szeroką reprezentację Polski i oczywiście na medale" – mówi Łukasz Turlej, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE.

W imprezie, która odbędzie się pod koniec 2024 roku, udział weźmie kilkuset szachistów z całego świata. – Limit rankingowy, by móc zagrać w Nowym Jorku to 2550, więc bardzo wysoki i gwarantujący najwyższy poziom. Będą też oczywiście dzikie karty, a ja chciałbym przypomnieć, że identyczna impreza w grudniu 2021 roku odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie, co też było bardzo prestiżową lokalizacją – dodaje Turlej, który z ramienia FIDE organizował w ostatnich dniach w Nowym Jorku szachowe mistrzostwa świata korporacji.

Impreza, w której grały reprezentacje największych korporacji świata, zakończyła się we wtorek rano czasu polskiego w samym centrum Manhattanu. – Na pewno sukces organizacyjny tej imprezy pomógł w decyzji o organizacji mistrzostw świata w Nowym Jorku. Cieszę się, bo pracujemy nad ciągłym rozwojem i popularyzacją szachów na całym świecie, a takie imprezy pokazują, iż jest to słuszna droga – dodaje Turlej.

W 2021 roku w Warszawie duży sukces sportowy odniósł Jan-Krzysztof Duda, który, podobnie jak trzy lata wcześniej w Moskwie, został wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych.

– Oczywiście, tym razem jako Polacy także największe nadzieje będziemy wiązać z udziałem Janka, który jest najwyżej klasyfikowanym polskim szachistą i na pewno, jeśli chodzi o popularność, motorem napędowym szachów w Polsce, ale na pewno nie tylko, bo mamy spore grono utalentowanych i bardzo dobrych szachistów – podkreśla Turlej. W pierwszej setce aktualnego rankingu FIDE jest trzech Polaków – Duda zajmuje 18. pozycję, 56. jest Radosław Wojtaszek, a 95. miejsce zajmuje Mateusz Bartel.

Autor:
Materiały prasowe

Opracowanie:
Marek Solecki

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię