- Pary, które będą chciały przystąpić do programu, mogą sobie same wybrać podmiot, tam się zgłosić i tam będą leczone. Tego nie narzucamy, dajemy dobrowolność. Tak to się dzieje w całym kraju.

Rejestracja na dofinansowanie in vitro do 5 tysięcy złotych z budżetu miasta Tarnowa rozpocznie się po podpisaniu umów z przychodniami, o czym Centrum Usług Społecznych ma poinformować na swojej stronie internetowej. W tym roku z dofinansowania ma skorzystać 6 par, a w ciągu 5 lat w sumie 180. Muszą to być osoby od 20. do 42. roku życia dla kobiet i 52. w przypadku mężczyzn, które mieszkają w Tarnowie co najmniej od roku i płacą w nim podatki.

Jak przekonuje Dorota Krakowska, dofinansowanie do 5 tysięcy złotych do jednego zabiegu in vitro będzie dużą pomocą dla osób starających się o dziecko: - Pary mówią, że w tych podmiotach, które wyłoniliśmy, taki zabieg kosztuje 7-8 tysięcy złotych, w innych 11 tysięcy. W związku z powyższym jest to dla nich bardzo duża ulga, ponieważ te 50% czy nawet 70% będą miały dofinansowanie z budżetu miasta Tarnowa.

W ciągu 5 lat miasto ma wydać na dofinansowanie do in vitro w sumie 900 tysięcy złotych.

Z kolei obywatelski projekt uchwały zakładający dofinansowanie leczenia przyczyn niepłodności metodą naprotechnologii, mimo zdobycia ponad 1 tysiąca 300 głosów poparcia, utknął na etapie przygotowania programu medycznego. Dopiero po jego opracowaniu będzie mógł zostać poddany pod głosowanie Rady Miejskiej.