"Rynek robi się coraz gęstszy. Budują się duże Centra Nauki w Rzeszowie i Krakowie. Mamy bardzo fajne miejsce już sprofilowane w Niepełomicach. My nie mamy takiej skali, więc musimy pokazywać siebie i wyróżniać czymś innym i wydaje mi się, że ważnym jest mówić co jest typowe dla danego miejsca. Dlatego ta narracja związana z postaciami związanymi z Tarnowem, ich dorobkiem, jest przede wszystkim spójna, niepowtarzalna i tworzy jakość, które nie ma gdzie indziej" - mówi Pitek.


Kierownik Pasażu Odkryć Szymon Pitek podkreśla, że odwiedzający te miejsce będą zachęcani do dotykania eksponatów, poruszania, kręcenia nimi. "Chcemy angażować całe ciało użytkownika,czyli nie tylko ręce i oczy, ale chcemy żeby się np. schylił, żeby musiał popedałować. Czyli ciało angażujemy do interakcji z eksponatem".

Pasaż Odkryć miał być już dawno gotowy, ale na ścianach remontowanej kamienicy odkryto zabytkowe polichromie, które trzeba było poddać konserwacji. Część z nich została wyeksponowana. To nie tylko spowodowało opóźnienie i wzrost kosztów, ale wymogło zmianę w planowaniu urządzenia samego Pasażu Odkryć, bo niektóre eksponaty będą stały na środku sal, a nie przy ścianach. Miasto miało też problem ze znalezieniem wykonawcy eksponatów.

To co stanowiło trudność teraz jednak może się stać ogromnym walorem tego miejsca. "Tego typu miejsca nawet w naszej części Europy nie ma, w taki sposób przygotowanego. Na tyle łączącego, zderzającego różne estetyki i też na tyle z dbałością o szczegóły i detale przygotowanego. Więc jego atrakcyjność jest niebywała. I wydaje mi się, że gdy ruszymy, gdy będziemy mogli pokazać wszystko co mamy, gdy zaczniemy prowadzić zajęcia, to będzie szał". - przekonuje Szymon Pitek.

Remont i przebudowa kamienicy przy Rynku 4 wyniosły 9,5 miliona złotych. W tym prace konserwatorskie przy polichromiach kosztowały 1,5 miliona złotych. Natomiast planowany koszt wyposażenia to około 5 milionów złotych. Na utworzenie Pasażu Odkryć miasto otrzymało ponad 4,5 miliona złotych dofinansowania z Unii Europejskiej i budżetu państwa.