Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Spalona kamienica wciąż szpeci tarnowski Rynek. Właściciele nie przejmują się wytycznymi i karami

Właściciele spalonej kamienicy na tarnowskim Rynku nic sobie nie robią z wytycznych i kar nakładanych przez konserwatora zabytków. Od pożaru w 2009 roku budynek popada w coraz większą ruinę i szpeci Rynek. Miasto dwukrotnie podejmowało próby odkupienia nieruchomości, ale zdaniem urzędników właściciele chcieli za ruinę zbyt dużo pieniędzy. Nie wypełnili także zaleceń Urzędu Ochrony Zabytków dotyczących zabezpieczenia budynku jeszcze z 2021 roku i odwołali się od nich do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot: Paweł Topolski

Posłuchaj co mówi tarnowska konserwator zabytków Agata Kliś-Toton

- W pierwszym kwartale 2024 roku przeprowadziliśmy kontrole kamienicy przy Rynku 6 przy współudziale z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego. To jest jakby rekontrola. W minionych latach prowadzone też były przez nas takie czynności. Na obecną chwilę opracowujemy nowe zalecenia pokontrolne dla wszystkich współwłaścicieli. W poprzednich latach - w 2021 roku - wydane były zalecenia pokontrolne, które nie zostały zrealizowane. One dotyczyły w zasadzie takiego podstawowego zabezpieczenia budynku frontowego kamienicy - tego detalu architektonicznego i korony murów - i tej części oficyn. Chodziło o takie zabezpieczenie nawet z siatki, aby jakieś elementy architektoniczne nie stanowiły zagrożenia. Nie zostało to zrealizowane - wyjaśnia tarnowska konserwator zabytków Agata Kliś-Toton.

Dlatego jak dodaje kierownik tarnowskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków, w styczniu 2023 roku nałożono karę administracyjną na wszystkich współwłaścicieli w wysokości dwóch tysięcy złotych. Jednak współwłaściciele odwołali się od takiej decyzji do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sprawa od roku czeka na rozstrzygnięcie resortu.

Właściciele wykaszają jedynie co jakiś czas samosiejki, które porastają nieruchomość. 

Zapytana przez Radio Kraków tarnowska konserwator zabytków o to czy urząd ma skuteczne narzędzia do egzekwowania swoich zaleceń i kar, odpowiedziała, że narzędziem do egzekwowania jest administracyjna kara pieniężna.

- Jeżeli to nie skutkuje, rzeczywiście sprawa trafia do ministerstwa i ministerstwo końcowo orzeka, co ma się zadziać w tej sytuacji - mówi.

fot: Bartłomiej Maziarz

fot: Bartłomiej Maziarz

Nawet jeśli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzucili odwołanie od decyzji konserwatora zabytków, właściciele nieruchomości będą mogli jeszcze zaskarżyć tę decyzję do sadu. Tymczasem miasto Tarnów próbuje przejąć spaloną kamienicę szpecącą Rynek w procedurze wywłaszczenia pod cel publiczny. Ta procedura także może się jednak ciągnąć latami, a ruina będzie szpeciła podczas kolejnego sezonu turystycznego.

Poprzedni prezydent Tarnowa Roman Ciepiela wyjaśniał, że wywłaszczenie właścicieli spalonej kamienicy ma się odbyć pod cel publiczny, jakim jest rozszerzenie działalności Pasażu Odkryć. Jednak nowy prezydent Jakub Kwaśny ma inną wizję. Jego zdaniem spalona kamienica mogłaby po zabezpieczeniu i uporządkowaniu pełnić np. rolę parku czy ogrodu. Jak podkreśla prezydent Kwaśny, nie sztuką jest przy wsparciu z dofinansowania coś wykonać, ale większym wyzwaniem jest później utrzymanie takiej czy innej instytucji.

fot: Paweł Topolski

fot: Paweł Topolski

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię