Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnowscy dziennikarze wygrali w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

  • Tarnów
  • date_range Wtorek, 2012.10.23 14:18 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:05 )
Jak podaje portal onet.pl Trybunał uznał że polskie władze naruszyły prawo do swobody wyrażania opinii. Sprawa dotyczy artykułów jakie ukazały się w tarnowskim Tygodniku Temi w 2004 roku.




Sprawa dotyczy artykułów jakie ukazały się w tarnowskim Tygodniku Temi w 2004 roku a dotyczyły polityka i samorządowca Marka C. ówczesnego radnego i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie. Artykuły opisywały radnego jako osobę powiązana z wieloma skandalami , sprawami sądowymi , a nawet dopuszczającego się łamania prawa. Radny oburzony artykułami zaskarżył autorkę artykułów Dorotę Juchę i ówczesnego redaktora naczelnego TEMI Tomasza Żaka. Zarzucił im zniesławienie .


Oboje oskarżeni twierdzili w sądzie, że z racji swojego zawodu mieli prawo do napisania i opublikowania artykułów i udowadniali, że publikacje nie były bezpodstawne.


Sąd Rejonowy w Tarnowie uznał jednak , że dziennikarka i redaktor naczelny dopuścili się zniesławienia i nakazał obojgu zapłatę 500 zł grzywny. Dziennikarze złożyli skargę na wyrok do do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.


Jak podał dzisiaj portal onet.pl Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał im rację i orzekł, że w tej sprawie Polska naruszyła prawo swobody wypowiedzi. Trybunał zwrócił uwagę na to, że artykuły dotyczyły lokalnego polityka, a to, w jaki sposób wykonuje on swoje obowiązki i czy działa uczciwie, jest przedmiotem zainteresowania opinii publicznej. Skarżący dostaną łącznie 2380 euro odszkodowania podaje portal.

(onet.pl/aw)


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię