Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Małopolsce przybyło 100-latków! Pani Zofia chodzi o lasce, czyta bez okularów, na weselu prawnuczki była do rana

  • Bartłomiej Maziarz
  • date_range Poniedziałek, 2023.11.20 07:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2023.11.20 07:22 )
Do zacnego grona małopolskich 100-latków dołączyła właśnie pani Zofia z podtarnowskiego Skrzyszowa. Stulatka ma dobrą pamięć, cieszy się też dobrą kondycją i humorem. Nadal dużo czyta i to bez okularów! Rozwiązuje krzyżówki, modli się i chętnie spotyka z rodziną oraz znajomymi. Jeszcze kilka lat temu leciała samolotem.

fot: dzięki uprzejmości rodziny

Posłuchaj rozmowy ze 100-latką

100-latka od małego miała ogromną pasję życia. "Mama mówiła, że jak jeszcze roczku nie miałam, to już chodziłam. Tak mi się spieszyło chodzić, a teraz przydałyby się nogi, ale odmawiają posłuszeństwa. Jak wiatr był, to rozkładałam ręce. Chciałam fruwać jak ptaki" - mówi.

Pani Zofia miała szóstkę rodzeństwa. Wcześnie straciła rodziców. W wieku 7 lat wypasała krowy. W ich domu w Skrzyszowie bywał Wincenty Witos, który znał się z ojcem pani Zofii.

100-latka przyznaje, że czas II Wojny Światowej był straszny, bo jak mówi, cały czas było słychać, że kogoś zastrzelili. Pani Zofia przymusowo pracowała dla Niemców. Najpierw wykonywała drobne prace, a później kopała tunele poprzez zaminowane pola.

Była zdolnym dzieckiem. Jak wspomina, kiedy jej nauczyciel spotkał matkę, to mówił jej, żeby nie zmarnować talentu dziecka, ale ważniejsza wtedy była praca na roli.

Pani Zofia mówi, że dużo się napracowała nie tylko jako dziecko, ale także jako dorosła. W polu, ale także podczas budowy domu.

Posłuchaj materiału Bartłomieja Maziarza

- Ja myślę, że długowieczność to jest bardzo dużo ruchu. Babcia miała zawsze bardzo dużo ruchu. Odrobili się z dziadkiem za przeproszeniem jak woły - mówi wnuczka Ewa.

Dziś 100-latka rozwiązuje krzyżówki, modli się i czyta. To zresztą była jej pasja od dzieciństwa. Czytała podczas wypasania krów, a także na leżąco przy piecu, który dawał światło. Mimo swojego wieku nie opuściła także głosowania w wyborach parlamentarnych.

Dziś jej słabością są słodycze, bo w dzieciństwie ich nie miała. Jednocześnie jednak, jak podkreśla wnuczka, pani Zofia ćwiczy nogi na specjalnym rowerku. Chodzi o lasce, czyta bez okularów, a na weselu prawnuczki w lipcu tego roku była do 4 nad ranem.

100-latka ze Skrzyszowa dużo się śmieje. "Babcia ma naprawdę wesołe usposobienie. Jest niesamowitą gadułą, po prostu uwielbia ludzi" - podkreśla pani Ewa.

"Jestem zadowolona. Życie jakie mam to mam" - mówi pani Zofia, która 14 listopada 2023 roku skończyła 100 lat.

Pani Zofia czeka też na przyszły 2024 rok, bo wtedy jej kolega ze szkoły, pan Piotr - dołączy do grona 100-latków!

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię