Ubezpieczenie szyb samochodowych: dlaczego warto rozważyć ten wariant

Odprysk, dziura lub pajączek na szybie mogą pojawić się w ułamku sekundy. Czasem takie uszkodzenie obejmuje jedynie fragment szyby – innym razem może doprowadzić do jej rozbicia.

W większości z tych przypadków uszkodzenie szyby wyklucza dalszą jazdę, ze względów bezpieczeństwa. Pierwszą czynnością, jaką zazwyczaj podejmujemy w takiej sytuacji to kontakt z najbliższym warsztatem, który świadczy usługi naprawy lub wymiany szyb. Problemem – i to całkiem poważnym – może być jednak koszt takiej usługi lub czas oczekiwania na naprawę. Nie zawsze można pozwolić sobie na jedno bądź drugie. Co robić, by w przyszłości zaoszczędzić sobie stresu i pieniędzy?

Rozwiązaniem jest ubezpieczenie szyb samochodowych. To wariant ubezpieczenia, który zazwyczaj obejmuje swoim zakresem szybę czołową, tylną oraz szyby boczne. Posiadając ubezpieczenie szyb, gdy tylko zajdzie potrzeba wymiany czy naprawy szyby, wystarczy, że zgłosisz szkodę ubezpieczycielowi np. mtu24.pl. Przeprowadzi Cię on przez dalsze kroki formalności.

Które szyby objęte są ubezpieczeniem

Decydując się na ubezpieczenie szyb, masz gwarancję tego, że nie zostaniesz bez pomocy w przypadku zaistnienia szkody. Ochroną ubezpieczyciela są objęte szyby:

  • czołowa,

  • boczne,

  • tylna.

Ich stan ma bezpośredni wpływ na widoczność, a tym samym na bezpieczeństwo jazdy. Poruszanie się samochodem z pękniętą lub zarysowaną szybą stwarza realne zagrożenie, ponieważ w każdej chwili taka szyba może posypać się w drobny mak.

W zależności od tego, jak rozległe jest uszkodzenie szyby, konieczna może okazać się jej naprawa lub wymiana. 

Ubezpieczenie szyb – dlaczego warto je wykupić

Wykupienie ubezpieczenia szyb pozwoli uniknąć ponoszenia kosztów związanych z naprawą lub wymianą. Koszt zakupu nowej szyby samochodowej może wynieść od 100 do nawet kilku tysięcy złotych. Do tego należy także doliczyć koszty związane z robocizną, a czasem także holowaniem samochodu do najbliższego serwisu. W efekcie nawet niewielka rysa może spowodować spory wydatek. Jeśli wykupiliśmy ubezpieczenie szyb koszty wymiany zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

Warto posiadać takie ubezpieczenia gdyż zazwyczaj obejmuje ono każde uszkodzenie lub zniszczenie szyby o ile nie zostało wprost wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. 

Ochrona obejmuje na przykład przypadkowe czy umyślne stłuczenie szyby przez inne osoby. 

Taki zakres ubezpieczenia jest z pewnością ważny dla osób, które parkują swoje samochody w miejscach ogólnodostępnych np. na parkingach osiedlowych.  

Na dodatkową ochronę szyb powinny zdecydować się także osoby, które lubią aktywny wypoczynek i podróże – zwłaszcza ze sprzętem sportowym. Ubezpieczenie obejmuje uszkodzenia, do których doszło właśnie podczas przewozu takiego sprzętu. 

Ubezpieczenie szyb samochodowych – o tym jeszcze warto wiedzieć

Wiele osób obawia się, że skorzystanie z ubezpieczenia szyb wpłynie negatywnie na wysokość posiadanych zniżek. Jednak należy tu wyjaśnić, że u większości ubezpieczycieli wymiana lub naprawa szyby w ramach tego ubezpieczenia nie spowoduje wzrostu składki za odrębne ubezpieczenie autocasco w kolejnych latach.

Warto wiedzieć również o tym, że ubezpieczenie szyb samochodowych można wykupić dla każdego auta bez względu na rodzaj, markę i rok produkcji. 
Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA oferującego markę mtu24.pl.